Haberler

20 Mart 2024

TİKA Ramazan Ayında Ukrayna’da 1000 Aileye Gıda Kolisi Dağıttı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ukrayna halkına yardım etmek amacıyla Ramazan ayı vesilesiyle 1000 aileye gıda kolileri ulaştırıldı.

Ukrayna’da 2022 yılında başlayan savaşın etkileri hala devam ederken, milyonlarca Ukraynalı yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kaldı ve birçok kayıpla karşı karşıya kaldı. Evlerini, topraklarını, işlerini ve aile bağlarını kaybeden insanlar için yaşam koşulları oldukça zorlu hale geldi.

TİKA, Ukrayna halkına yardım etmek amacıyla çeşitli projeler ve faaliyetlerle desteklerini sürdürüyor. Mübarek Ramazan ayının gelmesiyle birlikte, TİKA tarafından Ukrayna genelinde toplam 1000 aileye gıda kolileri ulaştırıldı.

Kiev Valiliği, Kırım Tatar Milli Varlık Fonu, Kırım Müslümanları Dini İdaresi, Ukrayna Gagauzları Birliği ve Ahıska Türkleri Derneği ile TİKA’nın iş birliği kapsamında gerçekleştirilen faaliyetlerle, Kiev, Lviv, Odesa, Harkiv, Lutsk, Vinnitsya, Sumi, Poltava bölgelerinde yaşayan Kırım Tatarları, Gagauzları ve Ahıska Türkleri ile Kiev’de kuşatma sırasında büyük zarar gören Buça bölgesinde yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere gıda kolileri ulaştırıldı.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov ve Kırım Tatar Milli Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu da yardımları değerlendirirken, TİKA’nın Müslüman kardeşlerine yapılan bu desteklerin manevi anlamının büyük olduğunu vurguladılar.

Kiev Bölge Valiliği Uluslararası İşbirliği Departmanı Başkanı Mykyta Herashchenko ise Türk halkının kalbinden gelen destekler için minnettar olduklarını belirtti.

Ukrayna Gagauzları Birliği Temsilcisi Denys Gaydarlı da, Odesa Bölgesi’nde yaşayan Gagauzları da kapsayan yardımın önemini vurguladı ve Türkiye’ye ve TİKA’ya teşekkür etti.

Sonraki Haber

TİKA, Ramazan Bereketini Tacikistan’da İhtiyaç Sahipleri İle Paylaşıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ramazan ayı münasebetiyle Tacikistan Görme Engelliler Derneği işbirliğinde, Tacikistan’ın farklı şehirlerinde yaşayan aralarında görme engellilerinde bulunduğu ihtiyaç sahibi 1000 aileye gıda paketi dağıtımı gerçekleştirildi. TİKA ve Tacikistan...