Haberler

05 Şubat 2024

TİKA, Tunus’ta Yazma Eserleri Dijitalleştirme Laboratuvarı Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tunus’taki Rakkada Ulusal İslam Sanatları Müzesi’ne yazma eserleri dijitalleştirme laboratuvarı kurdu.

Tunus’un Kayravan kentindeki Rakkada Ulusal İslam Sanatları Müzesi’ne bağlı Rakkada Yazma Eserleri Koruma Laboratuvarı’nda düzenlenen açılış törenine, Tunus Kültür Bakanı Hayat Kattat Gurmazi, Türkiye’nin Tunus Büyükelçisi Çağlar Fahri Çakıralp, TİKA Başkan Yardımcısı Rahman Nurdun, TİKA Tunus Koordinatörü Ali Fuat Cebeci ve yerel yöneticiler katıldı.

Laboratuvardan sorumlu Vedi Misavi, yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

“Rakkada Ulusal İslam Sanatları Müzesi’nde bulunan yazma eserlerin bir kısmı Hicri 2. yüzyıldan kalma. Bu eserlerin çoğu Kufi ve Mağribi yazı çeşitleriyle yazılmış İslam dünyasının nadide yazma eserlerinin arasında yer alıyordu. Yazma eserlerin arasında birçok Kur’an-ı Kerim de var. Ayrıca Maliki mezhebine ait yazma fıkıh kitapları da mevcut.”

Misavi, TİKA tarafından en son teknolojilerin kullanıldığı modern ekipmanlarla kurulan laboratuvarda, yazma eserlerin zarar görmeden dijitalleştirilmesini hedeflediklerini belirterek “Şu an kullanacağımız sistem, yazma eserlerin dijital ortama aktarılmasını hem hızlı şekilde sağlayacak hem eserlerin zarar görmesini engelleyecek.” dedi.

“Hedefimiz, kültürel mirasımızı korumak ve gelecek nesillere aktarmak”

TİKA’nın hedefleri arasında, kültürel mirasın korunması ve gelecek nesillere aktarılması olduğunu vurgulayan TİKA Tunus Koordinatörü Cebeci de “Türkiye ve Tunus, geçmişi çok eskiye dayanan ortak tarihi ve kültürü paylaşmaktadır. Rakkada Ulusal Yazma Eserleri Koruma Laboratuvarı ile yaptığımız iş birliği kapsamında aralarında Mushaf el-Hadine ve Mushaf el-Ezrak gibi çok nadide el yazmaların da bulunduğu eserlerin dijitalleştirilmesi projesini hayata geçirdik.” diye konuştu.

Cebeci, gelecek günlerde personelin eğitimi dâhil karşılıklı tecrübe aktarımı için de çalışmalarının olacağını dile getirdi.

Ülkedeki faaliyetlerine 2012’de başlayan TİKA, başta eğitim olmak üzere bugüne kadar toplam değeri 50 milyon doların üzerinde olan 200’ü aşkın proje ve faaliyet gerçekleştirdi.

Sonraki Haber

TİKA, Güney Afrika’da Görme Engellilerin Yaşamını Kolaylaştırıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, görme engellilere yönelik çalışmalar yürüten Cape Town Görme Engelliler Derneği (CTSB) bünyesindeki “Hasır Sepet Atölyesi”nin teknik kapasitesinin geliştirilmesi amacıyla tadilatı yapılarak, derneğin faaliyetlerine devam edebilmesi için gerekli...