Haberler

22 Mayıs 2024

TİKA’dan Bosna Hersek’te Kadın Çiftçilere Sera Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Bosna Hersek’te 30 aileye toplam 1500 m2’lik sera kurulumu desteği verildi.

TİKA, Bosna Hersek’in Zenica Doboj Kantonu’nda bulunan Kakanj Belediyesinde 30 aileye sera kurulumu desteği sağladı. Proje kapsamında, 6 farklı kadın derneğine bağlı ailelere toplam 1500 m²’lik sera kuruldu. Kakanj Belediyesi de projeye destek vererek sebze fideleri temin etti. Belediye, üretilen ürünlere satış alanı oluşturulması ve fuarlara katılım konusunda da destek vererek, bölgedeki tarım faaliyetlerini teşvik etmeyi amaçlıyor.

Teslim töreninde Kakanj Belediye Başkanı Mirnes Bajtarević ve TİKA temsilcileri, proje kullanıcılarını ziyaret etti. Başkan Bajtarević, projenin başarılı olduğunu belirterek, üretim faaliyetlerinin artırılmasına ve çeşitlendirilmesine katkı sağladığı için TİKA’ya teşekkürlerini sundu.

Dernek başkanları da projeden duydukları memnuniyeti dile getirerek, kadınların kendi emekleriyle yetiştirdikleri ürünleri doğa şartlarından koruyarak rekolte kaybını önlediklerini ve bu ürünleri doğal olarak piyasaya sunabildiklerini vurguladılar.

Proje, kadın derneklerine üye olan ve büyük çoğunluğu düzenli geliri olmayan kadınlara ekonomik güçlenme fırsatı sundu. Kurulan seralar sayesinde kadınlar, örtü altı sebze yetiştiriciliği ile sürdürülebilir bir gelir elde etme imkânı buldu.

TİKA’nın desteğiyle gerçekleştirilen bu proje, Kakanj’daki kadın çiftçilerin üretim kapasitelerini artırarak ekonomik bağımsızlık kazanmalarına önemli bir katkı sağladı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Doğu Timor’a Eğitim Alanında Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Doğu Timor’un başkenti Dili’de eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren Jardim De Ensino İslamico An-Najah (JEIAN) kurumunun fiziki şartlarını iyileştirerek donanım desteği sağladı. TİKA, 2002 yılında bağımsızlığına kavuşan Güneydoğu Asya ülkesi...