Haberler

01 Temmuz 2024

TİKA’dan Pakistan’da “Seramik ve Diş Protezi Laboratuvarı” Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Pakistan’ın Azad Cammu Keşmir Bölgesindeki Cinnah Diş Hastanesinde “Seramik ve Diş Protezi Laboratuvarı” kuruldu.

Pakistan’ın Azad Cammu Keşmir Bölgesindeki Muzaffarabad Cinnah Diş Hastanesinde düzenlenen açılış törenine, TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Ümit Naci Yorulmaz, Azad Camnu Keşmir (AJK) Sağlık Bakanı Dr. Nisar Ansar Abdali, TİKA İslamabad Koordinatörü Muhsin Balcı ve hastane yetkilileri katıldı.

Törende konuşan Bakan Abdali, Muzaffarabad’da bulunan hastanenin AJK bölgesinde bulunan tek diş hastanesi olduğunu ve 1 milyondan fazla insana hizmet verdiğini ifade ederek bölge halkına modern teknolojik ekipmanlar ile hizmet verileceğini belirtti.

Türkiye’nin 2005 yılında Pakistan’da meydana gelen depremin ardından bölge halkına yardım ulaştıran ilk ülke olduğunu hatırlatan Abdali, TİKA’nın bölgede yürüttüğü kalkınma projelerini takdir ederek Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkürlerini iletti.

TİKA’dan Pakistan’da 700 proje

TİKA Başkan Yardımcısı Yorulmaz, Pakistan’daki faaliyetlerine 2010 yılında başlayan TİKA’nın ülke genelinde yaklaşık 700 projenin tamamlandığını belirterek eğitim, sağlık, tarım ve temel altyapı çalışmaları gibi alanlarda farklı projeleri hayata geçirdiğini belirtti.

Sonraki Haber

TİKA Nijer’de Fıstık Üreticisi Kadınları Destekliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Nijer’in Tchadoua şehrinde fıstık üretim faaliyetlerinde bulunan yaklaşık 50 kadın yararına "Fıstık Mamulleri İmalathanesi ve Eğitim Evi" kurdu. Nijer’in Maradi bölgesinde yer fıstığı yetiştiriciliği önemli bir gelir...