Haberler

09 Temmuz 2024

TİKA’nın Katkılarıyla Azerbaycan’da “3. Milli Yayla Festivali” Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Cavad Han Tarih ve Kültür Vakfı organizasyonunda Göygöl bölgesindeki Sarıyal Han Yaylasında düzenlenen festivale, Azerbaycan’ın yanı sıra Türk Dünyasının farklı coğrafyalarından folklor sanatçıları ve geleneksel sporcular katıldı. 

İlki 2019 yılında Gedebey’de gerçekleştirilen ve bu yıl 3.’sü Göylgöl bölgesinde düzenlenen Milli Yayla Festivali’nin açılışı yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi.

Kurulan Türk motifli çadır yurtlardan oluşan Etno Kasaba’da düzenlenen açılış töreni, temsili Dede Korkut ve Gence Hanı Cavad Han’ın selamlamasıyla başladı.

Ziyaretçiler, Etno Kasaba’da kurulan yayla pazarını, zanaatkârlar köşesini, han çadırını ve halı sergisini ederken, Türk dövüş sanatı olan “Alpagut” gösterisini izleme fırsatı buldular.

Festivallin açılışında konuşan Göygöl Valisi İbrahim Mustafayev, büyük Türk kültürünün öğelerinin sergilendiği bu büyük etkinliğe ev sahipliği yapmaktan mutlu olduğunu ifade etti.

TİKA Koordinatörü Hayrettin Özçelik ise konuşmasında, Türk Dünyasında kültürel ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlayan çalışmaların TİKA tarafından her zaman desteklendiğini kaydetti.

Açılış konuşmalarının ardından TİKA’nın destekleriyle Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Macaristan, Gürcistan, Romanya, Pakistan, Rusya ve İran’dan festivale katılan ozan ve âşıklar, folklor ve geleneksel milli dansçıların gösterileriyle zengin konser programı düzenlendi.

Sonraki Haber

Türklerin Ata Toprağındaki “Kayıp Kenti” Togu Balık’ın Kalıntıları Bulundu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA), İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) ve Moğolistan Bilimler Akademisi Arkeoloji Enstitüsü iş birliğinde Moğolistan’ın Tuul Vadisi’nde yürütülen kazı çalışmalarındaki alanın Dokuz Oğuzlar’ın yaşadığı ve Göktürkler ile savaştığı “Togu...