Haberler

02 Temmuz 2024

Tunus’ta TİKA Tarafından Yenilenen Bakıma Muhtaç Çocuk Kompleksi Kullanıma Açıldı

Tunus’taki Hafsiyye Çocuk Bakım Kompleksi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) yenilenmesinin ardından düzenlenen törenle kullanıma açıldı.

TİKA tarafından yenilenen Tunus’taki Hafsiyye Çocuk Bakım Kompleksi, düzenlenen törenle kullanıma açıldı. Kompleks, kütüphane, medya odası, müzik odası, robotik sınıfı ve spor salonu gibi çeşitli olanaklarla donatılarak 100’e yakın çocuğa yüksek kalitede rehabilitasyon hizmeti sunacak.

Başkent Tunus’un merkezde yer alan en eski yerleşim alanlarından Hafsiyye Mahallesi’ndeki Hafsiyye Çocuk Bakım Kompleksi’nin açılışı için düzenlenen törene Tunus Aile, Kadın, Çocuk ve Yaşlılar Bakanı Emel Bilhac Musa, Türkiye’nin Tunus Büyükelçisi Ahmet Misbah Demircan ve TİKA Tunus Koordinatörü Ali Fuat Cebeci katıldı.

Açılış töreninin ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Bakan Musa, bakımevinin yenilenmesine destek olan Türk kurumlarına ve TİKA’ya teşekkürlerini sundu. Büyükelçi Demircan ise Hafsiyye Çocuk Kompleksi’nin yenilenmesinden dolayı çok mutlu olduğunu, Türkiye ile Tunus arasında özellikle aile, kadın, çocuk ve yaşlı bakımında ikili ilişkilerin bu tür sosyal faaliyetlerle daha da artacağını kaydetti.

“TİKA olarak özellikle çocuk ve gençlere yönelik projeleri destekliyoruz”

Tunus TİKA Koordinatörü Cebeci, yaptığı açıklamada, “TİKA olarak özellikle çocuk ve gençlere yönelik projeleri destekliyoruz. Bu bağlamda Hafsiyye Çocuk Kompleksi’nin yenilenmesi Tunus Aile Bakanlığı ile gerçekleştirdiğimiz ikinci projemiz. Kompleksin alt zemininin tamamen değiştirilmesinin yanı sıra, mutfak, banyo ve sınıflar baştan aşağıya değiştirildi. İhtiyaç duyulan ekipmanlarla donatılan kompleksin spor salonu da elden geçirildi. Projelerimizi destekleyen ve açılış törenimize katılan Sayın Tunus Aile, Kadın, Çocuk ve Yaşlılar Bakanı Musa’ya da teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

İki ülke arasındaki teknik ve idari iş birliğini geliştirmek ve Tunus’un sosyal iktisadi kalkınmasına destek sunmak amacıyla Tunus’taki faaliyetlerine 2012’de başlayan TİKA, idari ve sivil altyapıların geliştirilmesi başta olmak üzere eğitim, sağlık, kültür ve tarım gibi farklı sektörde şu ana kadar 250’ye yakın kalkınma ve teknik iş birliği projesini hayata geçirdi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Venezuelalı Arama Kurtarma Ekibine Araç ve Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), 6 Şubat depremleri sırasında arama kurtarma çalışmalarına destek için Venezuela’dan ülkemize gelen ekibinin bir parçası olan UNACID arama kurtarma birimine 2 adet araç ve arama-kurtarma ekipmanları desteğinde bulundu....