Haberler

07 Haziran 2024

17. ADAM Uluslararası Konferansı Budapeşte’de Düzenlendi

“Türkiye – Macaristan İlişkilerinin Dünü, Bugünü ve Geleceği” konulu 17. Ankara Düşünce ve Araştırma Merkezi (ADAM) Uluslararası Konferansı, Türkiye ve Macaristan arasındaki ilişkilerin 100. yılında başkent Budapeşte’de düzenlendi.

TİKA’nın katkılarıyla ADAM ile Tomori Pal Föiskola iş birliğinde gerçekleştirilen konferansa Türkiye’den alanında uzman 15 akademisyen katıldı.

Konferansın açılış konuşmaları Tomori Pal Föiskola’dan Dr. Meszlényi Rózsa, TİKA Budapeşte Koordinatör Yardımcısı Zehra Altundağ Ürel ve İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesinden Prof. Dr. Mehmet Bulut tarafından yapıldı.

Konferansın ana tema konuşmacısı Prof. Dr. Gábor Hamza, Osmanlı İmparatorluğu döneminde başlayan ilişkilerin Türkiye Cumhuriyeti’ne kadar uzanan geçmişi, günümüzde bu ilişkilerin muhtevası ve gelecekte ne şekilde seyredebileceğine ilişkin kapsamlı bir konuşma gerçekleştirdi.

Açılışta konuşmacılara Türkiye’den getirilen çinilerin takdiminden sonra Türk ve Macar akademisyenler tarafından sunumlar yapıldı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Karadağ’da Arama Kurtarma Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yürütülen Acil Durum ve Afet Müdahale Eğitimleri Programı (ADAMEP) çerçevesinde Bosna Hersek’te eğitmen olarak yetiştirilen arama kurtarma personeli, Karadağ’da “Kentsel Arama Kurtarma Temel Eğitimi” düzenledi. Bosna Hersek’te...