Haberler

08 Mart 2024

TİKA, Sığınmacı Kampında Düzenlenen 1. Arakan Ligi’ne Destek oldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türk Kızılay ve Bangladeş Kızılay’ın desteğiyle, Bangladeş Mülteci Yardım ve Geri Dönüş Komiserliği (RRRC) ve Arakan Rohingya Futbol Federasyonu (ARFF) tarafından düzenlenen 1. Arakan Futbol Ligi, oynanan final maçının ardından düzenlenen kupa töreniyle sona erdi.

3 Ocak 2024’te Bangladeş’in Cox’s Bazar şehrindeki Arakanlı sığınmacıların yerleştirildiği kamplarda başlayan ve bir ay süren spor festivalinde 12 takım şampiyonluk için mücadele etti. 7 Mart günü oynanan final maçını yaklaşık 20.000 kişi izledi. 2-2 sona eren maçı, penaltılar sonucunda Nakkura karşısında galip gelen Rathe Daung takımı kazanarak şampiyon oldu.

Final maçını aralarında Bangladeş resmi makamlarından yetkililerin de olduğu, UNHCR (Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği), FIFA (Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği), UNICEF (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu), WFP (Dünya Gıda Programı), ISCG (Sektörlerarası Koordinasyon Grubu) kurumlarından temsilciler canlı takip etti.

Maçın ardından şampiyonluk kupası, ikincilik kupası, altın ayakkabı, altın eldiven, maçın oyuncusu, fair play ödülü ve ikincilik madalyaları alkışlar ve kutlamalar eşliğinde oyunculara takdim edildi.

TİKA Bangladeş Koordinatörü Şevki Mert Barış kapanış konuşmasında şampiyon olan takımı kutlayarak tüm Rohingyaların gösterdiği sabır, destek ve sevgi için şükranlarını ifade etti.

Bangladeş Mülteci Yardım ve Geri Dönüş Komiseri Muhammed Mizanur Rahman da TİKA’ya destekleri için teşekkürlerini iletti.

Rahman, Rohingya toplumunun imajının, geleneklerinin ve mirasının yeniden tesis edilmesinde birlikteliğin önemini belirterek, turnuvanın birliktelik duygusunu geliştirmeyi ve nihai olarak anavatanlarına dönüşlerini kolaylaştırmayı amaçladığını vurguladı. Gençleri çatışma ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmaya çağıran Rahman, etkinliğin topluma olumlu katkıda bulunmasını umduğunu ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA, KKTC’de Kadınların Güçlendirilmesini Destekliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Kıbrıs Türk Girişimci Kadınlar Derneği (GİKAD) iş birliğinde Dipkarpaz’da kurulan “Artisan Dipkarpaz Mutfağı” 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde hizmete açıldı. TİKA tarafından kadının toplumda daha görünür olması,...