Haberler

08 Mart 2024

TİKA, KKTC’de Kadınların Güçlendirilmesini Destekliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Kıbrıs Türk Girişimci Kadınlar Derneği (GİKAD) iş birliğinde Dipkarpaz’da kurulan “Artisan Dipkarpaz Mutfağı” 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde hizmete açıldı.

TİKA tarafından kadının toplumda daha görünür olması, ekonomik olarak güçlenmesi ve kendi ayakları üzerinde durabilmesine yardımcı olmak amacıyla geliştirilen proje kapsamında Dipkarpaz’da kadınların geleneksel yiyecek üretimi yapabileceği ve pazarlayabileceği endüstriyel mutfak aletleriyle donatılan “Artisan Dipkarpaz Mutfağı”nın açılışı gerçekleştirildi.

Açılışa, KKTC Cumhurbaşkanı Vekili ve Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Milletvekili Fazilet Özdenefe, T.C. Lefkoşa Büyükelçisi Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, TİKA Lefkoşa Koordinatörü Havva Pınar Özcan Küçükçavuş, Yenierenköy-Dipkarpaz Belediye Başkanı Hamit Bakırcı, GİKAD Başkanı İçim Çağıner Kavuklu ve Dipkarpaz halkının katılımı ile gerçekleştirildi.

Kurulan profesyonel mutfak ile Karpaz bölgesine yaşayan kadınların gıda endüstrisine ve dolayısıyla üretime katılımlarının sağlanması hedefleniyor.

“Kadınların önünü açmak devletimizin, belediyemizin görevidir”

KKTC Cumhurbaşkanı Vekili ve Cumhuriyet Meclisi Başkanı Töre, açılış töreninde yaptığı konuşmada, kadınların toplumun her kesiminde eşit şekilde yer alabilmesi için birlikte mücadele verileceğini ifade ederek İstiklal mücadelesinde, ülke topraklarının vatan yapılmasında da kadınların hep önde olduğunu vurgulayarak “Sizlerin (kadınların) önünü açmak devletimizin belediyemizin görevidir” ifadelerini kullandı.

“En öndesiniz, emsalsiniz, herkese örneksiniz”

T.C. Lefkoşa Büyükelçisi Feyzioğlu, konuşmasında kadınların toplumun gizli gücü olmaktan çıktığını, artık toplumun önde koşanı, toplumun lokomotifine dönüşmekte olduğunu kaydetti. Ortaya çıkarılan işin büyük emek ürünü olduğunu kaydeden Feyzioğlu, projenin sahiplenilmesinin ülkenin geleceği için kendisini daha da umutlandırdığını ifade etti. Feyzioğlu, “Atatürk’ün dediği gibi tarihte Türk kadını kadar bağımsızlığı için, istikbali için, onuru için, milleti için büyük fedakârlıklar yapmış başka kadın milleti yoktur” dedi.

“En anlamlı çalışma”

TİKA Lefkoşa Koordinatörü Küçükçavuş ise 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü olması vesilesiyle, TİKA olarak en anlamlı çalışmanın açılışını yaptıklarını ifade etti. Küçükçavuş, Artisan Mutfak projesinin kadının toplumda güçlendirilmesine destek olmayı amaçlayan ikinci projeleri olduğunu kaydetti. Etkinlikte emeğini değere dönüştüren kadınlarla bulunmaktan duyduğu mutluluğu da dile getiren Küçükçavuş, “Diparpaz’da kadının ekonomik olarak güçlenmesi, toplumda daha çok var olmasını, ayakları üzerinde durmasına yardımcı olacak bir proje ile bulunuyoruz” dedi.

Artisan Mutfak Projesi” hakkında

TİKA ve GİKAD iş birliğinde kurulan mutfakta, Kıbrıs Türk kültürüne ait pekmez, çiçek suyu, gül suyu, peynir çeşitleri, kurutulmuş el makarnası, hamur işleri, reçel ve macun ve geleneksel ev yemekleri hazırlamak üzere bölgede yaşayan kadınlar istihdam edilerek ve hazırlanan gıdaların doğrudan satışı yapılabilecek.

Kadınların ekonomik hayata dâhil edilmesi ve gıda sektörüne kazandırılması amacıyla gerçekleştirilen bu proje, başkent ve diğer şehir merkezlerinden uzakta kalmış olan Karpaz bölgesi için katma değer yaratacak bir proje niteliğinde.

Proje ile bölgesel ve kültürel ürünlerin ortak bir reçetede birleştirilerek endüstriyel bir ortamda üretilmesi sağlanacak.

Sonraki Haber

“8 Mart Uluslararası Kadın Emeği Buluşmaları: Filistin’li Kadınlarla Uluslararası Dayanışma” Konferansı Ankara’da Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile HAK-İŞ İşçi Sendikaları Konfederasyonu işbirliğinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında ATO Congresium’da 4-8 Mart tarihleri arasında “8 Mart Uluslararası Kadın Emeği Buluşmaları: Filistin’li Kadınlarla Uluslararası Dayanışma”...