Haberler

05 Şubat 2024

Afganistan’daki Atatürk Çocuk Hastanesine Tıbbi Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan’ın en büyük ikinci hastanesi olan “Atatürk Milli Çocuk Hastanesi”ne tıbbi donanım desteği sağladı.

Hastaneye teslim edilen cihazlar arasında, Ultrasound ECHO cihazı, 10 adet hasta monitörü ve 50 adet elektrik, oksijen, hava ve hastaların nefes borusunu temizleme işlevi gören hasta başı üniteleri bulunuyor.

Hastanedeki ekipmanların teslim törenine, Türkiye Cumhuriyeti Kabil Büyükelçiliği Maslahatgüzarı ve Misyon Şefi Cenk Ünal, Afganistan Halk Sağlık Bakan Yardımcısı Mevlevi Habibullah Akhundzada, Halk Sağlık Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü Mevlevi Muhammad Dawud Mansuri, Atatürk Çocuk Hastanesi Başhekimi Nurullah Mansur ve hastane çalışanları katıldı.

Hastane bölümlerinin standartları yükseltildi

TİKA’nın temin ettiği tıbbi teçhizatlar, hastane bünyesindeki yeni bölümlerin standartlarını yükselterek daha geniş bir hasta kitlesine etkin hizmet sunma olanağı sağlayacak. Ayrıca, hasta başı üniteleri sayesinde hastane, taşınabilir oksijen tüplerine olan bağımlılığından kurtularak acil durumlara daha etkili ve hızlı müdahale imkânına kavuştu.

Kabil Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Ünal, yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti’nin hayata dokunan projeleri uygulama çabasında olduğunu belirterek, TİKA’nın kardeş ülkelere yardımların ulaşmasına zemin hazırlayan önemli bir kurum olduğunu vurguladı.

Afganistan Halk Sağlık Bakan Yardımcısı Akhundzada ise Türkiye’nin farklı sektörlerdeki yardımlarını sürdürdüğünü ve iki ülke halkları arasında güçlü bir bağ bulunduğunu ifade etti.

Atatürk Milli Çocuk Hastanesi, devlet hastanesi statüsünde olması nedeniyle genellikle maddi imkânları yetersiz hastalara hizmet veriyor. Yeni temin edilen tıbbi ekipmanlar sayesinde hastane, daha önce özel hastanelere başvurmak zorunda kalan hastalara ücretsiz olarak tahlil imkânı sunarak önemli bir ihtiyaca cevap vermiş oldu.

Sonraki Haber

TİKA, Tunus’ta Yazma Eserleri Dijitalleştirme Laboratuvarı Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tunus’taki Rakkada Ulusal İslam Sanatları Müzesi’ne yazma eserleri dijitalleştirme laboratuvarı kurdu. Tunus’un Kayravan kentindeki Rakkada Ulusal İslam Sanatları Müzesi’ne bağlı Rakkada Yazma Eserleri Koruma Laboratuvarı’nda düzenlenen açılış törenine,...