Haberler

28 Haziran 2024

Ahıska Türklerinden 80 Yıl Sonra Ana Vatanlarına Ziyaret

14 Kasım 1944 yılında Gürcistan’ın Ahıska Bölgesi’nden Orta Asya’ya sürgün edilen Ahıska Türkleri, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle 80 yıl aradan sonra vatan toprağını ziyaret etti.

80 yıl önce ana vatanlarından koparılan Ahıska Türklerinin kalbinde, sürgünün acısı ve vatan hasreti ilk günkü gibi tazeliğini koruyor. Ana vatanlarından koparılan ve gittikleri yerde hayatta kalan Ahıskalıların torunları bugün Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan, Rusya Federasyonu, Ukrayna, ABD ve Türkiye’de yaşamlarını sürdürüyor. Ahıska Türklerine her alanda desteğini sürdüren Türkiye, TİKA aracılığıyla eğitim, sağlık, barınma ve ekonomik sorunlara yönelik hayata geçirilen projeler ile çözüm sağlıyor.

Ana vatana ziyaret

Bu kapsamda, TİKA ve Özbekistan Türk Milli Kültür Merkezi  iş birliğinde, Özbekistan’da yaşayan 30 Ahıska Türkü’nün ana vatanlarını ziyaret etmeleri amacıyla bir program düzenlendi. Ziyaret esnasında terk edilmiş evlerini ve atalarının mezarlarını ziyaret eden Ahıskalılar, duygusal anlar yaşadı.

Program çerçevesinde heyet, Ahıskalı Türklerin sembolü haline gelen Ahıska (Rabaty) Kalesi’nin yanı sıra Ahıska Müzesi ve Ahmediye Camii’yi de gezme imkânı buldu. Ziyaret kapsamında 80 yıl önce sürgüne maruz bırakılan ve sürgün sırasında yaşadıkları zor koşullardan dolayı yaşamlarını yitiren Ahıskalıların ruhlarına Kur’an-ı Kerim tilaveti okunarak dualar edildi.

Sonraki Haber

TİKA'dan Kuzey Makedonya'da Arıcılığa Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kuzey Makedonya'nın doğu ve batı bölgelerinde yer alan belediyelerde arıcılıkla uğraşan ailelere ekipman desteğinde bulundu. TİKA’nın desteklediği "Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi" kapsamında, Resne, Merkez Jupa, Plasnitsa, Dırjılova, Pagaruşa, Radoviş,...