Haberler

08 Mart 2024

Sırbistan’daki Cerrahi Kliniğe”TİKA Ameliyat Odası” Kuruldu

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da bulunan KBC Zvezdara Nikola Spasiç Cerrahi Kliniğinde, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından ameliyat odası kuruldu.

Belgrad’da 1935 yılından bu yana hizmet veren KBC Zvezdara Nikola Spasiç Cerrahi Kliniği genel cerrahi, solunum, mide, kalp, damar, acil durumlar, ortopedi ve üroloji dallarında yılda 30 binden fazla ameliyat gerçekleştiriyor. Yılda yaklaşık 300.000 hastanın tedavi gördüğü klinik aynı zamanda Belgrad Üniversitesi Tıp Fakültesinin Eğitim Kliniği olup tıp eğitimi alan öğrenciler de söz konusu klinikte uygulamalı eğitim görüyor.

Söz konusu klinikte mevcut ekipmanların eski ve genel cerrahi standartlarını karşılayamamasından dolayı, özellikle hastaneye operasyon için gelen vatandaşların, ameliyatlarının daha etkin ve verimli yürütebilmesine destek olmak amacıyla TİKA tarafından mobil ameliyat masası, ameliyat lambası, elektro cerrahi ünitesi ve mobil cerrahi aspiratör cihazı temin edilerek bir ameliyat odası kuruldu.

Türkiye’nin sağlık alanındaki tecrübesi dünya ile paylaşılıyor

Hastane Müdürü Prof. Dr. Petar Svorcan, ameliyathanenin açılışı sırasında yaptığı açıklamada, TİKA tarafından temin edilen ekipmanların hem çalışanların işlerini kolaylaştıracağını hem de hastaların refahını arttıracağını belirtti. Ameliyat odasının açılış töreninde konuşan TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Dairesi Başkanı Muhammed Ünal, ülkemizin sağlık alanında ciddi bir tecrübesi olduğundan bahsederek TİKA’nın, bu tecrübenin diğer ülkelere aktarılmasına yönelik projeleri hayata geçirdiğini belirtti.

Sonraki Haber

Afganistan ve Türkiye Diplomatik İlişkilerinin 103. Yılı Kutlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kabil Program Koordinasyon Ofisi, Türkiye Maarif Vakfı (TMV) ve Türkiye Mezunları Derneği iş birliğinde “Afganistan ve Türkiye Dostluğunun 103. Yılı” kutlandı. Türkiye Maarif Vakfı Teymeni Okulunda düzenlenen Afgan...