Haberler

08 Mart 2024

Afganistan ve Türkiye Diplomatik İlişkilerinin 103. Yılı Kutlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kabil Program Koordinasyon Ofisi, Türkiye Maarif Vakfı (TMV) ve Türkiye Mezunları Derneği iş birliğinde “Afganistan ve Türkiye Dostluğunun 103. Yılı” kutlandı.

Türkiye Maarif Vakfı Teymeni Okulunda düzenlenen Afgan – Türk Dostluk İlişkilerinin 103. Yılı Dostluk Programı’na T.C. Kabil Büyükelçiliği Müsteşarı ve Misyon Şefi Cenk Ünal, Eğitim Müşaviri Cengiz Aydemir, Ticaret Ateşesi Emre Ünal, Din İşleri Ateşesi Abdul Kadir Bekiroğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı İnsani Yardımlar Koordinasyon Uzmanı Halil İbrahim Okur, Türkiye Maarif Vakfı (TMV) Afganistan Direktörü Ahmet Tukur,  TİKA Kabil Koordinatörü Fazıl Akın Erdoğan, Kabil Belediyesi 4. Bölge Müdür Yardımcısı Mevlevi Muhammad,  Türkiye Mezunları Derneği Yönetim Kurulu üyeleri ve davetliler katıldı.

Programda konuşma yapan TMV Afganistan Direktörü Tukur iki ülke ilişkilerinin tarihine ve önemine değindi.

TİKA Kabil Koordinatörü Erdoğan, “Böyle anlamlı bir günde değerli misafirleri ile bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum, Türkiye Cumhuriyeti’nin Afganistan’daki temsilcileri olarak bu dostluğun devam etmesi için çabalıyoruz.” dedi.

Kabil Belediyesi 4. Bölge Müdür Yardımcısı Muhammad ise, “Türkiye tarih boyunca Afganistan halkı ile en yakın ilişkilerini sürdürmüştür. Tarihi ve kültürel ortak bağlarımız bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıllar içerisinde Afganistan’a ekonomik, askeri, sağlık ve eğitim alanlarında yapılan yardım ve desteklerden dolayı şükranlarımızı sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

T.C. Kabil Büyükelçiliği Müsteşarı ve Misyon Şefi Ünal, Afganistan ve Türkiye arasındaki dostluk ilişkilerinin kâğıt üzerinde 103 yılı doldurduğunu ancak iki ülke arasındaki ilişkilerin daha eskilere dayandığına değindi. Afganistan Türkiye arasında en derin ve tarihi köklü ilişkilerin devam ettiğini ve bundan sonrada devam edeceğini vurguladı.

Konuşmaların ardından iki ülke arasındaki ilişkileri anlatan sunum gösterildi. Program sonunda 2023 yılında TİKA tarafından çevre düzenlenmesi yapılan Teymeni Parkı’na dostluk ilişkilerinin pekişmesi nişanesi olarak 103 fidan dikildi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kosova’daki Aile Hekimliğine Cihaz Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Kosova’da bulunan Dragaş Belediyesi Aile Hekimliğine ultrason cihazı temin edildi. TİKA tarafından Dragaş’ta vatandaşların muayene ve tedavisinin kolaylaşması amacıyla temin edilen cihazın teslim töreni, Dragaş Belediyesi Aile...