Haberler

09 Nisan 2018

15 Temmuz’un İlk Şehidinin Adını Afganistan’da Yaşatılıyor

NATO’ya bağlı 28 farklı ülkeden 4 bin 500 askerin görev yaptığı Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı’nda Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Osmanlı mimarisinde yaptırılan Şehit Bülent Aydın Camii, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım’ın katıldığı törenle açıldı.

15 Temmuz’un ilk şehidi olan Topçu Astsubay Kıdemli Başçavuş Bülent Aydın’ın adının verildiği caminin resmi açılışı Başbakan Binali Yıldırım’ın Afganistan’a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında, Afganistan İslam Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Wais Ahmed Barmak, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, milletvekilleri, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, T.C. Kabil Büyükelçisi Oğuzhan Ertuğrul, ATGK Komutanı Tuğgeneral Tayyar, HKIA Komutanı Tuğgeneral Murat Selçuk Çol, TİKA Afganistan yetkilileri ve diğer kurum başkanlarının katılımı ile yapıldı.

Mehmetçik'in, Afganistan'da barışın korunması, dost ve kardeş Afgan halkının huzuru için fedakarca görev yaptığını belirten Yıldırım, "Afgan-Türk dostluğunun, yalnızca güvenlik alanıyla sınırı kalmayıp eğitim, savunma, ticaret, altyapı ve hayatın bütün alanlarında artarak devam ediyor olmasından büyük bahtiyarlık duyuyoruz. İki ülkenin geçmişte başlayıp bugünlere kadar gelen dostluğunun bir sembolü, nişanesi olarak bu caminin açılışını gerçekleştiriyoruz. Hayırlı ibadetlere vesile olmasını Mevla'mdan niyaz ediyorum." ifadesini kullandı.

Yıldırım, konuşmasının ardından "Ya Allah, Bismillah" diyerek kurdeleyi kesti.

Komutanlıktaki ilk ve tek cami

NATO'ya bağlı 28 farklı ülkeden 4 bin 500 askerin bulunduğu Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı Komutanlığı yerleşkesinde ibadethane olarak yalnızca kilisenin bulunması, Müslüman askerlerin ibadet edebileceği caminin olmaması üzerine harekete geçildi.

Bu kapsamda Komutanlıktaki ihtiyaca karşılık TİKA tarafından, Osmanlı mimari özelliklerini taşıyan, bin metrekare alana sahip, çift minareli ve 500 kişi kapasiteli cami projelendirildi. Türk-İslam mimarisinin güzel bir örneğini teşkil eden caminin inşaatına 11 Nisan 2016'da başlandı.

750 Mehmetçik, 900'ün üzerinde Afgan asker ve diğer ülkeler adına görev yapan Müslüman askerlerin dini vecibelerini yerine getirebilecekleri caminin yapımı geçen yıl tamamlandı.

Caminin çevresinde çevre düzenlemesi kapsamında 46 çam ağacı dikildi. Bahçenin sağ tarafında sekizgen Osmanlı tarzında şadırvan yapıldı.

Caminin imamlığını, Afganistan Türk Görev Kuvveti Komutanlığında görevli bir asker üstlendi.

Camiye, 15 Temmuz darbe girişiminin ilk şehidi Bülent Aydın'ın adı verildi.

Sonraki Haber

Cezayir'deki Tarihi Keçiova Camisi Açıldı

Cezayir Devlet Başkanı Abdulaziz Buteflika, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'nın (TİKA) restore ettirdiği Cezayir'in bağımsızlık sembollerinden tarihi Keçiova Camisi'nin açılışını yaptı. Buteflika, başkent Cezayir'de Barbaros Hayreddin Paşa tarafından inşa ettirilen Osmanlı mirası Keçiova Camisi'nin restorasyon...