Haberler

27 Temmuz 2022

15 Temmuz Demokrasi Parkı, Sırbistan’da Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Türk nüfusunun yoğun olduğu Sırbistan’ın Bujanovac Belediyesi’ne bağlı Bilaç köyünde aziz şehitlerimiz anısına 15 Temmuz Demokrasi Parkı açıldı.

TİKA ve Bujanovac Belediyesi iş birliğinde Sırbistan’da Türklerin toplu halde yaşadıkları tek köy olma özelliğini taşıyan 600 hanelik Bilaç köyünde aziz şehitlerimiz anısına 15 Temmuz Demokrasi Parkı açıldı. 1250-1350 yılları arasında Konya ve Karaman’dan gelen Türklerin yerleştiği Bilaç, 1955-1960 yılları arasında yaşanan toplu göçler neticesinde Türklerin çoğunlukta olduğu köy olma özelliğini yitirmiş olsa da köyde yaşayan yaklaşık 30 Türk ailesi, Sırp ve Arnavut komşularıyla birlikte barış ve huzur içinde yaşamlarını sürdürmektedir.

“Köy Çocukları İçin Özel Bir Gün”

Buyanovac Belediyesi Başkanı Nagip Arifi 15 Temmuz Demokrasi Parkı’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada bugünün Bilaç Köyü vatandaşları ve köy çocukları için özel bir gün olduğunu belirterek bölge halkının durumlarının iyileştirilmesine yönelik yapılan tüm çalışmalar için TİKA ve Türkiye'ye teşekkürlerini sundu. Türkiye Cumhuriyeti Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy buradaki konuşmasında Sırbistan’ın 15 Temmuz sürecinde ülkemizle büyük bir dayanışma örneği gösterdiğine değinerek Sırbistan hükümetine FETÖ ile mücadelemizde verdikleri destek için teşekkür etti.

Folklor gösterisinin ardından açılışı gerçekleştirilen parkta çocuklar gönüllerince eğlendi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Lübnan Üniversitesine Kapasite Artırım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Lübnan Üniversitesi Trablusşam Bilim ve Teknoloji Fakültesi Biyoteknoloji Araştırma Merkezine kapasite artırım desteğinde bulundu. TİKA, üniversite bünyesindeki Biyoteknoloji Araştırma Merkezine, ters ışık mikroskopu, dondurarak kurutma cihazı, elektroforez cihazı...