Haberler

19 Temmuz 2017

15 Temmuz Şehitleri Gökoğuz Yeri’nde Anıldı

Moldova’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından düzenlenen etkinlerle 15 Temmuz şehitleri anıldı.

15 Temmuz 2016 gecesi ülkemizde milli irade ve demokrasiye karşı yapılan hain darbe girişimi sonucunda şehit olan 250 vatandaşımız ve 2000’den fazla gazimizin anısına Gökoğuz Yeri Komrat Resim Galerisi’nde “Milli İradenin Zaferi” isimli fotoğraf ve video sergisi açıldı.

Açılışı T.C. Kişinev Büyükelçisi Hulusi Kılıç, Gökoğuz Yeri Başkanı Irina Vlah, Türkiye-Moldova Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Uşak Milletvekili Mehmet Kılıç ve TİKA Koordinatörü Canan Alpaslan tarafından gerçekleştirilen sergiye, ayrıca Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, Uşak Milletvekili Alim Tunç ve Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan’ın yanı sıra Gökoğuz Yeri İcra Komitesi üyeleri, Halk Topluşu Milletvekilleri, belediye başkanları, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Devletine yönelik, 15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan ihanete mukabil, Yüce Türk Milletinin darbeci teröristlere karşı gösterdiği kahramanca direnişi ve yazdığı Milli Zafer  ve Demokrasi Destanını anlatan fotoğraf ve videoların yer aldığı sergide önce şehitler için saygı duruşu yapıldı. Açılışta söz alan TİKA Koordinatörü Canan Alpaslan, 15 Temmuz gecesi yaşanan acı tecrübenin ardından Gökoğuzların Türkiye’ye olan desteklerine yakından şahit olduğunu belirtti.

Büyükelçi Hulusi Kılıç ise 15 Temmuz gecesi Ankara’da bulunduğunu ve olaylara tanık olduğunu söyleyerek 16 Temmuz sabahı itibari ile Türkiye’nin daha güçlü bir ülke olduğunu ifade etti ve bu süreçte yanlarında bulunan tüm Gökoğuzlara teşekkür etti. Dostluk Grubu Başkanı Mehmet Kılıç ise Gökoğuz Yeri’nde olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyduğunu belirtti. 15 Temmuz’dan çıkartılması gereken dersler olduğunu söyleyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin ve Türk halkının bu kalkışmaya karşı koyduğunu ifade etti.

Türk Halkının Vatanseverliği Gökoğuzlara Örnek Olmuştur

Türk Milletinin darbeci teröristlere karşı gösterdiği kahramanca direnişi ve yazdığı Milli Zafer ve Demokrasi Destanını anlatan serginin açılışında konuşan Gökoğuz Yeri Başkanı Irina Vlah ise Türk halkının vatanseverliğinin kendileri için bir örnek olduğunu belirterek bu vatanseverliğin 15 Temmuz gecesi tekrar gösterildiğini ifade etti. Vlah ayrıca, Gökoğuz Yeri’ne sağladığı desteklerden ötürü Türk halkına teşekkür ederek Gökoğuzların her zaman ve her koşulda Türk halkının yanında olduğunu ifade etti

Vulkaneşti 15 Temmuz Şehitleri Anma Parkı

Hain darbe girişiminden 20 gün sonra 4 Ağustos 2016 tarihinde, TİKA tarafından Gökoğuz Yeri Vulkaneşti şehrinde çocuklar için hizmete sunulan parka, Gökoğuz Yeri Yönetimi ve Vulkaneşti Belediye Başkanlığınca 250 şehitimiz anısına, “15 Temmuz Şehitlerini Anma Parkı’’ ismi verilmişti.

Parkın açılışında konuşan Gökoğuz Yeri Başkanı Irina Vlah; Türkiye'de 15 Temmuz gecesi yaşanan silahlı darbe girişiminde hayatlarını kaybeden şehitlerin acısını paylaştığını, Türkiye’nin zor zamanlarda hep yanlarında olduğunu kendilerinin de bu zor günlerde Türkiye’nin yanında olmaya hazır olduklarını ifade etti. Vlah, Gökoğuz çocuklarının 10 yıl, 20 yıl sonra da Türkiye’nin çocukları ile dost ve kardeş olmaları temennisinde bulunarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a desteklerinden dolayı teşekkür teşekkür etti.

15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Günü Etkinlikleri kapsamında bir hafta boyunca Komrat’ta ziyaretçilere açık olacak söz konusu serginin yanısıra, “Milli İradenin Zaferi” konulu bir sergi de, Moldova’nın başkenti Kişinev’de düzenlenecektir. 

Sonraki Haber

TİKA’dan Afgan Sanatçılarına Destek

Afganistan Mezar ı Şerif’te Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Belh Vilayeti Kültür Müdürlüğü işbirliğinde sanatçılar şiir gecesi programında bir araya geldi. Mezar-ı Şerif TİKA Ofis Binası bahçesinde düzenlenen şiir gecesi programında Türk...