Haberler

15 Temmuz 2017

15 Temmuz Şehitleri Ukrayna’da Anıldı

TİKA Ukrayna Program Koordinatörlüğü tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik gününde 15 Temmuz şehitlerimiz ve tüm şehitlerin anısına Kur'an-ı Kerim Hatmi Şerifi ve diğer hatmi şerifler ile dualar okutuldu.  

Şehitlerimizi anma programına T.C. Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, Kırım Tatarlarının Milli Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı Rıfat Çubarov, Ukrayna Enformasyon Politika Bakan Vekili Emine Cappar, Geçici Olarak İşgal Edilen Bölgeler ve İç Mültecilerden sorumlu Bakan Baş Yardımcısı Yusuf Kurkçu, TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, Koordinatör Yardımcısı Fevziye Şeyma Babayiğit, Türk iş dünyasının ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Kiev’de mukim Kırım Tatarları, Ahıska Türkleri, Kazan Tatarları, Azerbaycanlı soydaşlarımız ve Ukrayna aydınları katıldı.

TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat açılış konuşmasında “15 Temmuz gecesinde meydanlarda tıpkı Çanakkale’de İstiklal Savaşımızda olduğu gibi milletimiz tüm fertleriyle tek yürek oldu, iradesini bir avuç darbeciye çiğnetmeyen Büyük Türkiye, Büyük Türk Milleti oldu. Şehitlerimiz ve gazilerimiz, 15 Temmuz gecesi cesaretleriyle, dirayetleriyle, kararlı ve dik duruşlarıyla, dünyada eşi az rastlanacak bir kahramanlık örneği göstererek, tarih yazdılar. Hiç şüphesiz ki, şehitlerimiz kalbimizdeki mümtaz yerini daima muhafaza edeceklerdir. Bundan sonra şehitlerimizin hatıralarını yaşatmak bizim en önemli görevimiz ve boynumuzun borcudur. 15 Temmuz gecesi, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bütün devlet kurumları büyük kahramanlık göstererek bu hain darbe girişimini akamete uğratmıştır. Vatanı, devleti, milleti ve namusu için şehit olmuş tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diler, gazilerimize de şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

Sonrasında söz alan TC Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel “Bizler, Ankara’da, İstanbul’da olsaydık geçen sene o Cuma akşamı, nasıl davranırdık? Ne yapabilirdik? Canlarını feda eden insanlar gibi olabilir miydik? Bunu düşünmek bile, demokrasi şehitlerimizin rolünü anlamak için yeterli olur” dedi.  

Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, 15 Temmuz demokrasi şehitlerini, Ukrayna Meydan olaylarında şehit düşen Ukrayna’nın milli kahramanlarıyla kıyaslayarak, Türk Milletinin demokrasini koruyabildiğinin altını çizdi. Kırımoğlu, şöyle devam etti, “Bir yıl önce Türkiye’de çok dramatik, utanç verici ve aynı zaman gurur verici olaylar meydana geldi. Utanç verici dedim, çünkü Türk askerleri silahlarını meşru hükümete ve sivil insanlara yöneltti. Fakat gurur verici tarafı şudur ki insanlar sokaklara çıkıp bu darbeci askerleri durdurdular. O gece Ukrayna medya temsilcileri bana telefon açtılar ve Türkiye’de meydana gelen olaylara ilişkin kanaatimi sordular. Ben de Ukraynalılara “Rahat olunuz. İnsanlar sokaklara çıkıyor, demek ki darbe girişimi başarılı olamayacaktır” diye cevap verdim. Söylediğim gibi de oldu. Şehitlere Allah’tan rahmet, gazilere şifalar diliyorum”.

Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı Refat Çubarov ise, “Eğer bir millet zamanında demokrasi prensiplerini benimsemişse, o millet darbecilere karşı çıkar, devleti yıkmak isteyenlere yol vermez ve milli şuuru asla çiğnetmez. Türk halkının kahramanlığı, Ukrayna siyasetçileri için de örnek teşkil etmeli. Neticede bu zaferi kazanan, demokrasi ilkelerine göre hareket eden Türk Milletidir” şekilde konuştu.

Akabinde 15 Temmuz şehitlerimiz ile birlikte tüm şehitler için Aşr-ı Şerif okundu, okunan Hatmi Şeriflerin duası yapıldı.  

Sonraki Haber

Karadağ’da Şehit Ömer Halisdemir Anaokulu Hizmete Açıldı

Karadağ’ın Sancak Bölgesindeki Rojaye şehrinde bulunan ve donanımı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yapılan Rojaye Şehit Ömer Halisdemir Anaokulu hizmete açıldı. Karadağ’ın Sancak Bölgesinde bulunan ve nüfusunun tamamını Boşnakların oluşturduğu Rojaye şehrinde...