Haberler

30 Temmuz 2018

2018 Tecrübe Paylaşım Programı Başlıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)​ tarafından THY, Anadolu Ajansı ve TRT iş birliğinde üniversite öğrencilerine küresel gönüllülük bilinci kazandırılması amacıyla düzenlenen "2018 Tecrübe Paylaşım Programı’nın tanıtım toplantısı yapıldı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Türk Hava Yolları (THY), Anadolu Ajansı (AA) ve TRT iş birliğinde üniversite öğrencilerine küresel gönüllülük bilinci kazandırılması amacıyla düzenlenen "2018 Tecrübe Paylaşım Programı"nın tanıtım toplantısı, TÜGVA Florya Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdu'nda yapıldı. 

Toplantının açılışında konuşan Dünya Etnospor Konfederasyon Başkanı Bilal Erdoğan, TİKA'yı tebrik ederek, bugün gelinen noktada özellikle TİKA'nın merkezinde olduğu yurt dışı yardımlarla Türkiye'nin, dünyada bu konuda birinci sıraya yerleştiğini ifade etti.

Türkiye'nin milli gelire oranla yurt dışı yardımlarda birinci sıradayken 2017 rakamları itibarıyla artık miktar olarak da birinci sırada yer aldığını aktaran Erdoğan, şunları kaydetti:

"Miktar olarak birinci sırada olmak ne demek? Amerika, İngiltere, Japonya, Çin, Hindistan'dan daha fazla sınırlarının dışında kalkınma yardımı yapan bir ülkeyiz. Ekonomik büyüklük olarak 17. sıradayız. Dünyanın ekonomik olarak 17. sırada yer alan ülkesi, dış yardımlarda birinci sırada. Bu bizim kendimizle gurur duymamız, ecdadın bıraktığı yerden bayrağı alıp ileriye götürdüğümüzü tespit etmemiz için çok çarpıcı. Bizim üstümüzdeki 16 ekonominin de üzerine düşeni ne denli yapmadığını göstermesi açısından da çok çarpıcı. Bugün dünyanın yaşadığı ekonomik, sosyal sıkıntıyı konuşuyorsak eminim bu tablonun, sıkıntıların altyapı ve sebepleri noktasında çok ilişkili olduğunu değerlendirmek lazım.

İnşallah Türkiye hiçbir karşılık beklemeden sadece insanlara insan olduğu için, kul olduğu için, Allah yarattığı için yardım etme anlayışıyla bu çalışmalarını güçlendirerek sürdürecektir."

"Türkiye, TİKA ve Erdoğan isminin ne kadar değerli olduğunu göreceksiniz"

Yakın zamanda Moğalistan ve Kırgızistan gezileri olduğunu anlatan Bilal Erdoğan, şöyle konuştu:

"Moğalistan'a Türkiye'nin geride kalan 16 yılda yaptığı yardımları görünce şunu hakikaten düşünmemek elde değil. 3 milyon nüfuslu, Türkiye ile ticari bağları kısıtlı olan, uzakta olan bir ülkeye bu kadar yardımı Türkiye herhangi bir menfaat için yapıyor olamaz. Moğalistan'ın petrolü mü, madeni mi, hangi menfaat, siyasi ve ekonomik kaygı? Bunların hiçbirinin olmadığı nice ülkelere Türkiye çok esaslı, ciddi yardımlar yapmaktadır. Hakikaten Türkiye'nin aslında dünyaya ders ve ilham verecek bir çalışmasıdır bu. Hakikaten gittiğinizde göreceksiniz, projenin sanıyorum en önemli sonuçlarından biri bu olacak. Gittiğiniz ülkelerde Türkiye'nin isminin, TİKA'nın isminin, Recep Tayyip Erdoğan'ın isminin ne kadar değerli olduğunu gördüğünüzde, ülkenizle, cumhurbaşkanınızla, kurumlarınızla ciddi anlamda gurur duyacaksınız, bu da en büyük kazanımlarınızdan biri olacak."

"Sadece bir gezi gibi bakmamanız lazım"

Dünya Etnospor Konfederasyon Başkanı Bilal Erdoğan, öğrencilere gittikleri ülkelerle ilgili şu tavsiyelerde bulundu:

"Sıkıntı yaşayabilirsiniz, gittiğiniz yerlerin imkanlarını çok beğenmeyebilirsiniz. Türkiye'nin altyapı hizmetleri ve standartlar noktasında ne tür seviyeye geldiğini de bu ülkelere gittiğinizde görmüş olacaksınız. O ülkeler için Türkiye'nin ne anlama geldiğini görmüş olacaksınız. Bunun yanında da gittiğiniz zaman belki çok net olarak ne iş yapacağınızı bulamadığınız anlar olabilir. Muhakkak işe yarayacağınız bir şey bulmanız, sadece bir gezi gibi bakmamanız lazım. Hiç olmazsa ihtiyaç sahibi birinin yanında durursunuz, güler yüz gösterirsiniz. Ama tabii ki boya yapanlar, yük taşıyanlar, hamallık yapanlar olacak.

Bakın ABD'nin Barış Kuvvetleri adı verilen bir programı var, bu projenin ilham kaynağı diyebiliriz. Bu proje ile ABD, yaz dönemlerinde üniversite öğrencilerini Amerikan Kalkınma Teşkilatı'nın projelerini yaptığı bölgelere gönderirler. Amerikalı öğrenciler de buralarda genelde İngilizce öğretmenliği yaparlar. Ancak şöyle bir çarpıcı tarafı var, bu projeye genelde Amerikan kilise vakıfları ve misyonerler ağırlık gösterirler. Hem ülkelerinin dünyadaki gücünü görerek emperyal bir vizyon kazanırlar hem de misyonerlik faaliyetlerine katkıda bulunurlar."

"Gençlerin dünya vizyonunun büyümesine katkıda bulunacak"

Gençlerin bu projeyi küçümsememesi gerektiğini belirten Erdoğan, bu projenin gençlerin dünya vizyonunun büyümesine katkıda bulunacağını, hem de gittikleri ülkelerdeki ihtiyaç sahibi insanlara karşı fedakarlık duygusunun güçlenmesini sağlayacağını ifade etti.

Bundan 14 sene önce iki yıl süreyle Dünya Bankası'nda çalıştığını anlatan Bilal Erdoğan, Orta Doğu, Balkanlar'da yapılan birçok projede, projede çalışanlara ait masrafların, projenin kendisi kadar maliyetli olduğunu gördüğünü dile getirdi.

Bilal Erdoğan, geçen yıllarda Türkiye'de büyük bir firmanın sosyal sorumluluk projesi kapsamında doğuda bir okul inşa ettirdiğini, sonradan reklama ayrılan bütçenin inşaat projesinden daha fazla olduğunu öğrendiğini anlatarak, sözlerine şöyle devam etti:

"Uluslararası kalkınma kurumları da Dünya Bankası, IMF, Amerikan Kalkınma Teşkilatı, Fransız Kalkınma Ajansı gibi kurumlar da biraz 'dostlar alış verişte görsün' diye bu işleri yaparlar. Ülkemizde Suriyeli mültecileri misafir olarak kabul ettiğimiz dönemlerde Nizip'te bir çadır kentte, UNESCO logosu gördük. Ne yapıyorlar acaba burada dedim. Biraz hoşuma da gitti, demek ki buraya geliyorlar yardım ediyorlar… 'Ne yapıyorsunuz?' Pek cevap da yok. Çocuklara birer çanta dağıtmışlar ondan sonra oradan görüntü veriyorlar. Diğer işleri kim yapıyor? Hepsi bizim devletimizin, AFAD'ın, Kızılay'ın çalışmalarıyla yapılan işler. Türkiye'nin yardımlarının maalesef reklam boyutu çok eksik. Dünyaya mesaj verecek boyutta işler yapıyoruz ama dünyaya anlatmakta zayıf kaldık. Onun için bu projenin sponsorları arasında TRT ve Anadolu Ajansı'nın bulunması çok önemli. Ülkemizi dünyada anlatma misyonu da olan bu kurumlarımızın, bu projeyi de iyi bir şekilde dünyaya anlatması, bu vesileyle TİKA'nın projelerini de dünyada çok daha esaslı bir şekilde işlemesi gerektiğini düşünüyorum. THY'nin sponsorluğu önemli."

"Siz de şu anda bir hayrın bir parçasını ifa edeceksiniz"

Toplantının açılışında konuşan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar Çam, 30 ülkeye gidecek yaklaşık 500 öğrencinin, öncelikli olarak sağlık ve afiyet içinde kazasız, belasız, huzur içinde giderek görevlerini yapıp, katkılarını sunup dönmeleri için dua ettiklerini söyledi.

Bir gencin en önemli katkısının kendi medeni ve bilgi birikimini kullanarak katkı vermesi olduğunu dile getiren Çam, gidecek öğrencilerin de şu anda bir hayrın bir parçasını ifa edeceklerini ama bunun, hayatlarında önemli bir açılım olacağını ve bundan sonraki süreçte de farklı STK'larda belki daha da değişik görevlerde bu çalışmalara başlamış olacaklarını ifade etti.

Dünyanın ciddi manada bir kriz içinde olduğunu aktaran Çam, şunları kaydetti:

"Acze düşen devletler, yetersiz kalan devlet bürokrasileri, siyasetin olduğu bir dünyada sivil toplum örgütlerinin önemi giderek artmaktadır. Giderek ihtisaslaşmış, belli alanları bilen, belli konulara hakim olan kadroların öne çıkması gerektiği bir dünyaya doğru gidiyoruz. İnşallah bundan sonraki süreçte dünyamız çok daha sağlıklı, düzgün bir ortama oturur. Duamız var. Gayreti var Türkiye'nin, Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere devletimizin büyük bir çabası var ama maalesef yaşanan hadiselere bakıldığında giderek zorluğa doğru yaklaşan bir dünya var. Böyle bir dünyada burada yetişmiş gençlerimizin çok önemli katkıları olacaktır. Pek çok krizin çözülmesine, kriz sonrası iyileştirmelerin, tedavi edilmelerin, rehabilitasyonların, rahatlamaların yapılması noktasında çabalarınız olacak."

Serdar Çam, "Irak'a, Suriye'ye baktığınızda veya civarımızdaki bütün mazlum coğrafyaya baktığınızda, önce bir zulüm ve saldırı neticesinde yakılmış, yıkılmış şehirler daha sonra acil bir şekilde insani yardımlara ihtiyacı olan insanlara müdahale süreci ve sonra tekrar o beldelere döndüğünde de tekrar o yaşamı, tekrar başlatmak gibi bir çabanın geçtiği bir döngünün içine girdiğini görüyoruz." diye konuştu.

Şu an Telafer'de temizlemeye, yardımcı olmaya çalışan bir TİKA'nın, Türkiye'nin olduğunu vurgulayan Çam, yakılıp, yıkılıp, onarılıp tekrar yakılıp, yıkılıp, onarılan bir dünyada, bu dünyaya karşı duracak bir Türkiye'nin olduğunu, dolayısıyla 'Dünya 5'ten büyüktür' mesajını veren Türkiye'nin gençlik hareketi olarak, öğrencilerin değişik tecrübelerle katkıları olacağına işaret etti.

Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Çam, sözlerini, şöyle tamamladı:

"Her saniyenizi her dakikanızı inşallah bir ibadet şeklinde dolu dolu geçirerek oradaki insanlara mesajlar verebilmek, satır arasındaki mesajları da alıp ülkemize dönebilmemiz ve hayatımızda yepyeni bir süreci başlatabilmek. Dolayısıyla bu seyahatimizin dönüşünden sonra ben yepyeni bir süreçle birlikte her birinizin bir TİKA'cı adayı olacağını düşünüyorum. Çünkü TİKA demek aslında Türkiye'nin özüdür, bir parçasıdır. Sivil toplum örgütleriyle birlikte yapmaya çalıştığımız hadisenin aslı ve özünde bir hedef aynılığı niteliği vardır. Allah'ın rızasını kazanmak ve bir şekilde oradaki mazlumun ihtiyaçlarını gidermektir. Siz de inşallah bunları başarıp geleceksiniz. Bu projeye katkı veren Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürümüz Şenol Kazancı Bey'e, TRT Genel Müdürümüz İbrahim Eren Bey'e, TÜGVA Genel Başkanımız İsmail (Emanet) Bey'e ve bütün bu çalışmaların ulaşımlarını sağlayan Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı Bey'e ve bütün arkadaşlarımıza hassaten teşekkür ediyorum."

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Filistin’e 600 Proje

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkanı Serdar Çam, Filistin’e insani yardımları içeren 600 projeyi hayata geçirdiklerini belirterek, “Kalkınma yardımı olarak dolaylı etkilerini koyduğumuzda milyar dolarları aşarken, yardımlarımız barış için” dedi. Türkiye'nin dış yardımlardaki...