Haberler

28 Nisan 2023

“26. Uluslararası Doğu Akdeniz Turizm Fuarı” İstanbul'da Düzenlendi

ICA Events tarafından Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) iş birliğiyle düzenlenen “26. Uluslararası Doğu Akdeniz Turizm Fuarı” ( EMITT) 12-13 Nisan tarihlerinde gerçekleştirildi.

Bu yıl 26. sı düzenlenen “Uluslararası Doğu Akdeniz Turizm Fuarı” yerli ve yabancı sektör profesyonelleri ve tatil tüketicileri tarafından büyük ilgi gördü. Katılımcılarının iş hacimlerini artırma olanağı bulduğu fuarda; ülke pavilyonları, tatil destinasyonları, yaz turizmi, kış turizmi ve outdoor turizmi destinasyonları, oteller ve turizm merkezleri, tur operatörleri ile acenteler gibi 40.000’e yakın sektör profesyoneli yer aldı.

İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'ndeki açılışa katılan  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin ve Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Sururi Çorabatır açılışta konuşma yaptı.

İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’ndeki açılışa katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, EMITT’in son 25 yıldır turizm sektörünün büyümesine ciddi katkı sunduğunu ve her geçen yıl katılımcı ve ziyaretçi sayısını artırarak, dünyanın en büyük 5 turizm fuarından biri olmayı başardığını söyledi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakan Yardımcısı, Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da KKTC’nin Türkiye'den ayrılmaz bir parça olduğunu belirterek, “Kardeş bir ülkeden gelen kardeşimizden bahsediyoruz. Çünkü kendi evime geliyorum. Bu geçmişte böyleydi, bugün böyle, yarın da aynı şekilde olacak.” dedi.

Ataoğlu, KKTC’de turizm pazarının en büyük payını Türkiye'den gelenlerin oluşturduğuna vurgu yaparak, fuarın hem Türkiye hem de KKTC için önemine dikkati çekti.

“Kıbrıs Hava Yolları, 16 Şubat'ta ilk seferini gerçekleştirecek”

Kıbrıs Hava Yollarının kurulduğunu kaydeden Ataoğlu, uçuşların bilet fiyatlarına yansıyabileceğini aktararak, Anadolu’daki vatandaşın hızlı, kolay ve ucuz tarifeyle KKTC’ye gelebilmesini ve iki ülke arasındaki kardeşliği güçlendirmeyi amaçladıklarını vurguladı.

"88 milyon yolcu taşımayı ve 6 yeni rota planlıyoruz"

Açılışa konuk olan Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, THY'nin 1933’te 5 uçakla başladığı yolculuğunda 90. yılını kutlamaya hazırlandığını aktararak, “129 ülkede, 343 noktaya uçuyoruz. Bayrağımızı dünyanın dört bir tarafına gururla taşıyoruz. 2003 yılında 65 uçağımız varken, geçtiğimiz ay filomuza 400. uçağın katılmasını kutladık.” şeklinde konuştu.

THY’nin filo sayısında dünyada 9. sırada olduğuna işaret eden Ekşi, “THY, sunulan koltuk ve kilometre sıralamasında 3, en bilinen global hava yolu sıralamasında 2. sırada yer alarak dünya havacılığında yerini almıştır. 10 yıllık stratejik planımızı perşembe günü açıklayarak hava yolu sektöründe yeni heyecanları ortaya koyacağız. 2022 yılında 71.8 milyon misafirimizi ağırladık. Bu yıl da 88 milyon yolcu taşımayı ve uçuş ağımıza 6 yeni rota eklemeyi planlıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

EMITT Fuar Direktörü Hacer Aydın ise önceki yıl fuara 110 ülkeden 34 bin ziyaretçinin geldiğinin altını çizdi.

Fuar aracılığıyla geçen yıl 400 milyon liralık bir iş hacminin sağlandığını dile getiren Aydın, bu yılki rakamı 500 milyona çıkarmayı hedeflediklerini kaydederek, 56 ülkeden, yaklaşık 300 tur operatörünün de fuarda yer aldığını ifade etti.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin ve Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Sururi Çorabatır da açılışta konuşma yaptı.

EMITT’e ülke pavilyonları, tatil destinasyonları, yaz ve kış turizmi ve outdoor turizmi destinasyonları, oteller ve turist merkezleri, tur operatörleri ve acentelerin katıldığı fuarda Filistin’e turizmi teşvik etmek amacıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın destekleriyle bir “Filistin Standı” da kuruldu.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliğiyle bir araya gelen Filistin Turizm Bakanı Bayan Rula Maya, TURSAB Başkan Yardımcısı Sayın Hasan Eker ve Filistin Büyükelçisi ile görüştü.

Filistin Büyükelçisi Faed Mustafa Filistin turizm sektörü ile Türk turizmi arasındaki doğrudan ikili ilişkinin geliştirilmesinin önemini vurguladı. Özellikle TÜRSAB aracılığıyla işbirliği ve doğrudan iletişim yoluyla, iki taraf arasında daha iyi ve daha etkili bir şekilde doğrudan ağ oluşturacağımızı, gelecek Türk turist gruplarının sayısının artmasına katkı sağlayacağını belirtti. Filistin’e giriş engelini aşabilecek yeni turistik pazarları açarak Filistin turizmini tanıtmak için yaptığı turizm pazarlama planı hakkında ise; “İşgalin getirdiği tüm engelleri ve engelleri aşmak için çalışıyoruz. Turizm sektörümüz genel olarak dünyanın farklı ülkelerinden ve özellikle islam dünyasının ülkelerinden turist gruplarının dikkatini çekebilmektedir.” dedi.

Muya, dünyanın beşinci büyük turizm fuarı olan Türkiye Uluslararası Turizm Fuarı’na Filistin’in katılımına desteklerinden dolayı hem TİKA’ya hem de İstanbul belediyesine teşekkür etti ve Filistin’in bu küresel turist fuarındaki katılımı Filistin’in küresel turist üzerinde kurulmasına büyük katkı sağladığını ifade etti.

TÜRSAB Başkan Yardımcısı Sayın Hasan Eker düzenlenen tanıtım turlarıyla Filistin’in önemini ve Filistin turizm sektörü ile ilişkisini vurgulayarak, Türk turizm sektörü ile Filistin arasında tam bir ağ kurmasının gerekliliğini vurguladı ve iki taraf arasındaki turizm sektörü engelleri azaltmanın yollarını aradıklarını belirtti.

Sonraki Haber

TİKA, Afganistan’ın Eğitim Altyapısına Desteğini Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Herat kentinde bulunan Herat Sultan Gıyaseddin Guri Lisesine sıra ve masa desteğinde bulundu. Herat şehir merkezinde bulunan ve şehrin tarihi okullarından olan Sultan Gıyaseddin Guri Lisesi, eğitim kalitesi açısından...