Haberler

09 Kasım 2023

5. Türk Dünyası Yazarlar Kurultayı’na TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteklediği 5. Türk Dünyası Yazarlar Kurultayı 6-7-8 Kasım tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirildi.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Birliği (İLESAM), TİKA, Yurtdışı Türkler Akraba Toplulukları (YTB), Atatürk Dil ve Tarih Yüksek Kurumu (AYK), Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu, TÜRKSOY, Uluslararası Sanat ve İlim Derneği (USİD), Ders ve Kültür Kitapları Yayıncıları Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği (DEKMEB) ve Keçiören Belediyesinin destekleriyle organize edilen 5. Türk Dünyası Yazarlar Kurultayı 6-7-8 Kasım tarihleri arasında Ankara’da bulunan Milli Kütüphanede Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Cumhuriyetimizin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen kurultaya, 19 farklı ülkeden (Azerbaycan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan, Irak, İran, Kosova, Kuzey Makedonya, Suriye, Gagauzya, Türkmenistan, Tataristan, Başkurdistan, Bosna Hersek, Macaristan, Arnavutluk, Yunanistan, Türkiye) 100 şair ve yazar akademisyen katıldı.

Türkçenin ve Türk yazarlarının sorunlarının ele alındığı kurultayın ana hedeflerinden biri Türk Dünyasının ilim adamı ve yazarlarını bir araya toplayıp tanıştırmak, dostluk ve iş birliği bağlarını geliştirmek olarak belirlendi.

Fikir ve sanat eserleri ve telif hakları konusunda birlikte hareket edilmesi kararının alındığı kurultayda, okuma kültürü, çocuk edebiyatı, çeviri sorunları; ortak dil ve ortak alfabe konularının tartışılması ve bu konuda çözüm önerileri üretmek; Türk kültürünün, Türk milletini teşkil eden halklar ve topluluklar arasında karşılıklı alışverişini zenginleştirerek, Türk Kültürünün zenginliklerini ortaya çıkarmak ve gelişen çağa göre edebiyat ve kültür alanında birlikteliği sağlayacak çözümler konusunda adımlar atıldı.

Sonraki Haber

Afganistan’da Eğitim Altyapısına TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan’ın Saripul vilayetinde bulunan Saripul Üniversitesi Kütüphanesinin tadilat ve donanımını gerçekleştirdi. “Saripul Üniversitesi Türkiye Cumhuriyeti 100. Yıl Kütüphanesi” olarak adlandırılan kütüphane düzenlenen açılış töreni ile üniversite yönetimine teslim...