Haberler

17 Kasım 2023

9. Uluslararası Dudak Damak Yarıkları Derneği Kongresi KKTC’de Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle Girne Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen 9. Uluslararası Dudak Damak Yarıkları Derneği Kongresi KKTC’de başladı.

TİKA’nın desteğiyle düzenlenen 9. Uluslararası Dudak Damak Yarıkları Derneği Kongresi Girne Üniversitesi Tıp Fakültesinde gerçekleştiriliyor.

“9. Uluslararası Dudak Damak Yarıkları Derneği Kongresi”, alanında uzman birçok bilim insanının katılımıyla gerçekleşiyor. Kongrede yer alan “Aile Oturumları” da ücretsiz olarak herkesin katılımına açık.

Dudak ve damak yarığı, embriyonik gelişim sırasında yüz ve ağız bölgesindeki dokuların normal bir şekilde birleşmemesi sonucu ortaya çıkan doğumsal bir durum. Dudak ve damak yarıkları genellikle gebeliğin ilk aylarında, embriyonun yüz bölgesinin oluştuğu dönemde meydana geliyor. Dudak Damak Yarıkları Derneği ise her yıl düzenlediği kongrelerle bu işlevsel bozukluk hakkında bilgi paylaşımı yaparak farkındalık yaratırken diğer yandan da bu işlevsel bozukluklara sahip kişilerin yaşam kalitesini artırmak ve tedavi süreçlerini iyileştirmek için uluslararası düzeyde bir platform sunuyor.

9. Uluslararası Dudak Damak Yarıkları Derneği Kongresi, “Aileler Ne Yapmalı, Nereye Başvurmalı?” sorusunun yanıtlandığı bir oturumla başladı ve 4 gün boyunca devam edecek. Etkinlik boyunca, çocuğun büyüme sürecinde dikkat edilmesi gerekenler, doktora ne zaman başvurulması gerektiği, kemik eklenmesi mi, çene ameliyatı mı, yoksa burun düzeltmesinin mi gerektiği gibi birçok soruya yanıt verilmeye çalışılacak. Ayrıca, çocuklarda diş hijyeni ve bakımı, cerrahi sonrası beslenme, işitme takibi ve konuşma takibi gibi konuları içeren eğitimler de kongre süresince sunulacak.

 

Sonraki Haber

“24. Dönem Savaş Muhabirliği Eğitimi” tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ile Anadolu Ajansı ve Polis Akademisi işbirliğinde düzenlenen “24. Dönem Savaş Muhabirliği Eğitimi”ni tamamlayan, 13’ü yabancı medya çalışanı toplam 24 kursiyere sertifikaları törenle verildi. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı...