Haberler

17 Nisan 2021

AA ve TİKA İş Birliğiyle 'Online Enerji Muhabirliği Eğitim Programı' Düzenlendi

Anadolu Ajansı (AA) ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) iş birliğinde dünyanın farklı bölgelerinden gelen yabancı katılımcılara yönelik düzenlenen "Online Enerji Muhabirliği Eğitim Programı" sona erdi. Toplam 75 yabancı medya mensubu bu eğitimden yararlandı.

AA'nın nitelikli alan muhabiri yetiştirme vizyonu çerçevesinde ve TİKA'nın Muhabir Yetiştirme Programı (MEP) kapsamında düzenlenen eğitim programının ilk günü açılışında konuşma yapan Türkiye'nin Maputo Büyükelçisi Hüseyin Avni Aksoy, TİKA ve AA iş birliğiyle gerçekleştirilen eğitimin, çeşitli alanlarda basın mensuplarının kapasitesini artıracağını dile getirdi.

Ayrıca toplumun haber alma hakkı ve bunun kalitesinin artırılmasının gözden kaçan önemli bir kalkınma göstergesi olduğuna işaret eden Aksoy, Türkiye'nin farklı ülkelere habercilik eğitiminin yanı sıra teknik ekipman desteği de sağladığını vurguladı.

TİKA Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Uğur Tanyeli de Türkiye'nin bu alanda bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunduğunu dile getirerek, "Bir haber savaş başlatabilir ve bir fotoğraf barışı getirebilir, anlayışıyla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Şu ana kadar 630’dan fazla medya çalışanına eğitim verdik. Bu programda da 11 ülkeden katılımcılar yer alıyor." dedi.

AA Haber Akademisi Müdürü Cihangir İşbilir ise her gün değişen medya modelleri sebebiyle bu eğitimleri 'yeni medya eğitimleri' olarak adlandırdıklarına değinerek, "Bu anlamda meseleyi farklı açılardan değerlendirebilmek için enerji sektörü gibi alanlarda uzmanlaşmak gerekiyor. AA olarak insanlara yatırım yapmaya, gazetecilerle tecrübemizi paylaşarak eğitimlerine katkıda bulunmaya büyük önem veriyoruz." ifadelerini kullandı.

Eğitim dili İngilizce olan program, simultane Arapça ve Portekizce tercümeyle de desteklendi. Filistnin, Özbekistan, Bosna Hersek, Namibiya, Kamerun, Yemen, Hırvatistan, Kırgızistan, Tunus, Ürdün ve Mozambikten katılan medya mensupları eğitim süresince enerji haberleri ve kaynakları, enerji diplomasisi, dünyada enerji politikaları ve enerji ekonomisi gibi çeşitli konularda dersler verildi.

Sonraki Haber

TİKA’nın Erenler Sofrası Nijer’de

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Eren Sofrası ismiyle başlattığı Ramazan yardımları kapsamında Nijer’de şehit ailelerine 500 gıda kolisi dağıttı. TİKA ve Nijer Savunma Bakanlığı iş birliğinde şehit ailelerine dağıtılmak üzere temin edilen 500...