Haberler

13 Ekim 2015

Afganistan’da Çatışmalardan Kaçan Ailelere TİKA'dan Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'ın kuzeyinde bulunan Kunduz kentindeki çatışmalardan kaçarak Tahhar vilayetinin merkezi Talokan şehrine sığınan ailelere gıda yardımında bulundu.

Afganistan’ın Kuzey Vilayetlerinde(Kunduz ve çevresi) son günlerde meydana gelen çatışmalarda birçok insan hayatını kaybetmiş ve yüzlerce aile de göç etmek zorunda kalmıştı.

TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Kemal Kadir Karadoğan, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, TİKA olarak Kunduz kenti ve Tahhar'ın Hoca-i Gar ilçesindeki çatışmalardan kaçarak Talokan şehrine sığınan 600 aileye gıda yardımında bulunduklarını söyledi.

Yaklaşık 16 ton civarında olan ve Pirinç, yağ, şeker, tuz, çay ve salçadan oluşan yardım paketlerinin sığınmacılara dağıtıldığını ifade eden Karadoğan, ayrıca söz konusu kişilere sağlık hizmeti de verildiğini belirtti. Karadoğan, Türkiye devleti ve Türk halkının her zaman Afgan halkının yanında olduğunu vurgulayarak, yardım faaliyetlerinin artarak devam edeceğini kaydetti.

Afganistan'a da barış gelmesi için dua ettiklerini dile getiren Karadoğan, Afgan halkının geleceğinin aydınlık olacağına inandıklarını aktardı. Kunduz'da yaklaşık bir haftadır süren çatışmalardan kaçan binlerce aile, Mezar-ı Şerif başta olmak üzere Samangan, Baglan ve Tahhar vilayetlerine sığınmıştı.

Geçen hafta başında Taliban güçlerinin eline geçen Kunduz şehir merkezi, perşembe günü düzenlenen operasyonla Afgan ordusunca geri alınmıştı.

Sonraki Haber

Romanya Belediye Başkanları Türkiye’yi Ziyaret Etti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Romanya Belediyelerine yönelik olarak Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı programı düzenlendi. TİKA, Romanya’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda faaliyet gösterdiği ülkelerde farklı sektörlerde önemli projelere imza...