Haberler

06 Mayıs 2015

Afganistan’da Gevher Şad Begüm Anıldı

Afganistan’ın başkenti Kabil’de Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Türk dünyasının ortak değerlerinden Uluğbey’in Annesi, Şahruh’un Karısı ve Sultan Hüseyin Baykara’nın Hanımı Gevher Şad Begüm için bir anma toplantısı düzenlendi.

TİKA Afganistan’da, çeşitli sempozyum ve etkinlikler düzenlemeye devam ediyor. Bu çerçevede düzenlenen törenle Gevher Şad Begüm anıldı.

TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin’in selamlama konuşması ile başlayan ve Özbek Türkçesi ile sunulan program, Afgan bilim ve sanatseverlerince ilgi ile izlendi. Anma toplantısında Kabil’den ve Afganistan’ın değişik şehirlerinden gelen araştırmacıların sunduğu tebliğler büyük ilgi gördü.

Afganistan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Raşit Dostum’un tebrik mektubu okundu. Afganistan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Dostum mesajında Gevher Şad Begüm’ün tarihi kişiliğinden, hizmetlerinden bahsederek böyle bir program düzenlendiği için TİKA Koordinatörü Süleyman Şahin’e, TİKA’ya ve Türkiye’ye teşekkür etti.

Afganistan bürokrasisinden de çok sayıda kişinin katıldığı anma toplantısına Afgan medyası tarafından yoğun ilgi gösterildi. Toplantı TİKA Kabil Program Koordinatörlüğünce verilen kokteyl ile son buldu.

Sonraki Haber

TİKA Projeleri Toplu Açılış Töreni Gerçekleşiyor

T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) “Ayrı Coğrafyalarda Aynı İmza” adlı Toplu Açılış Töreni, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştiriliyor. Törende TİKA’nın 6 ülkede tamamlandığı projelerin resmi açılışları yapılacak. 5 kıtada 47...