Haberler

01 Haziran 2023

Afganistan’da TİKA’nın Desteğiyle Badminton Turnuvası Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Afganistan Milli Badminton Federasyonu iş birliğinde Afganistan Badminton Milli Takımı seçmelerinin de yapıldığı TİKA – Afganistan Badminton Turnuvası düzenlendi.

Ekonomik sorunlar nedeniyle yaklaşık 2 yıldır yapılamayan Afganistan Badminton Milli Takımı seçmeleri, TİKA’nın gerekli ekipman desteği sağlamasıyla tekrar düzenlendi.

TİKA tarafından temin edilen ekipmanlar arasında, badminton matı, badminton ağı, oyuncu, hakem ve ara hakem üniformaları, puan yansıtıcı, badminton raketleri ile badminton topları bulunuyor.

Başkent Kabil’deki Jimnastik Stadyumu’nda 26-31 Mayıs’ta düzenlenen seçmelerde, yaklaşık 170 badminton tutkunu genç, milli takım forması giyebilmek için kıyasıya mücadele etti.

Yapılan maçlar sonucu 16, 19 ve 20 yaş kategorilerinde seçilen 12’şer kişi, Badminton Milli Takımı’na girmeye hak kazandı.

Ayrıca her kategoride ilk 3’e giren oyunculara şampiyonluk ödülü verildi.

Ödüller törenle sahiplerine takdim edildi

Jimnastik Stadyumu'nda düzenlenen törene, Afganistan Kültür ve Enformasyon Bakanlığı Gençlerden Sorumlu Bakan Yardımcısı Hafız Muhammed Yunus Raşid, TİKA Kabil Koordinatörü Fazıl Akın Erdoğan, Türk Kızılay Afganistan Delegasyon Başkanı Farid Ahmet Ziya ve Türkiye Maarif Vakfı Afganistan Temsilcisi Ali Karagöz ile diğer yetkililer katıldı.

TİKA Kabil Koordinatörü Erdoğan, Türkiye ve Afganistan’ın köklü tarihsel ilişkilere sahip olduğunu belirterek, TİKA'nın kalkınma projeleriyle Afganistan'ın gelişimine katkı sağlamaya devam ettiğini kaydetti.

Bakan Yardımcısı Raşid ise söz konusu yardımlar nedeniyle TİKA ve Türkiye’ye teşekkür etti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Pakistan’da Türkçe Eğitim Altyapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Pakistan'da Ulusal Modern Diller Üniversitesinin (NUML) Türkçe bölümünü yeniledi. TİKA’nın destekleriyle yürütülen çalışmalar kapsamında, NUML’nin Türkçe bölümü yenilenerek sınıfların ve üniversite kütüphanesinin fiziki altyapısı iyileştirildi. Yeni nesil eğitim...