Haberler

03 Haziran 2015

Afganistan’da Türkçe İle Türkiye’yi Tanıyorum Bilgi Yarışması

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kabil Üniversitesi bünyesinde Türk dilinin yaygınlaştırılması ve eğitim gören gençlerin teşvik edilmesi amacıyla Kabil Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencilerine yönelik olarak Türkçe ile Türkiye’yi Tanıyorum Bilgi Yarışması düzenledi.

Türkoloji Bölümünde yarışmaya katılan 150 öğrenci 50 soruluk bir test sınavına tabi tutuldu. Sınav kâğıtları Koordinatörlüğümüzce oluşturulan heyet tarafından değerlendirildi. Sorular, Türkiye hakkında coğrafi, tarihi, edebi, siyasi ve kültürel konuları kapsayacak şekilde seçildi.

Türkoloji Bölümü Konferans salonunda düzenlenen ödül töreninde, TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin, Afganistan Yüksek Öğrenim Bakan Yardımcısı Abdurrahim Hüsyeiniyan, Kabil Üniversitesi Rektörü Habibullah Habib, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Gulam Resul Karluk, Kabil Yunus Emre Enstitüsü Eğitim Koordinatörü Mete Üstabulut, Afganistan Cumhurbaşkanlığı Seçilmiş Birinci Yardımcısı Abdurraşid Dostum’un Özel Kalem Müdürü Hümayun Hayri, Sarıpul Millet Vekili Enver Sadat, Kabil Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Dr. Vekil Ahmet Sarhadi, Veteriner Fakültesi Dekanı Dr. Noor Muhammed Ayubi, Kabil Üniversitesi Rektör Yrd. Dr. Abdrul Rauf Goharri, Kabil Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesinde Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Esmetullah Osmani, TİKAyetkilileri ve öğrenciler katıldı.

Ödül töreni Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı ve ardından iki ülke milli marşları okundu. Yarışmada başarılı olan ilk altı öğrenci TİKA Kabil Koordinatörü Şahin tarafından sahneye davet edildiler. Ödülü hak eden öğrencilere yetkililer tarafından hediyeleri teslim edild

Sonraki Haber

TİKA Afrika'nın Sesine Ses Katıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından sivil toplum örgütleri işbirliğinde Uganda'da faaliyet gösteren radyolardan 11 personele Türkiye’de eğitim programı düzenlendi.   Afrika ülkeleri ile basın-yayın alanında işbirliğine gidilmesi büyük önem teşkil ediyor. Bu kapsamda...