Haberler

07 Eylül 2023

Afganistan’ın Tarım Altyapısı TİKA ile Güçleniyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Afganistan'da tarım altyapılarının güçlendirilmesi amacıyla Saripul, Kunduz ve Tahar vilayetlerinde tarımsal eğitim ve uygulama seraları kurdu.

TİKA’nın Afganistan’da hayata geçirdiği proje kapsamında üç ayrı vilayete, her biri 220 metrekare genişliğinde olmak üzere, ikişer adet sera kurulumu gerçekleştirildi.

Ayrıca, ilk uygulamada kullanılacak olan bazı tarımsal gübre ve ilaç çeşitlerinin yanı sıra tohumlama ve hasat için ihtiyaç duyulan ilaçlama makineleri de temin edildi.

İlk etapta ilgili kurumlardaki personelin kullanımına sunulan seralarda yapılacak tarım uygulamaları ile bölge seracılığının gelişimine katkı sağlanacak.

Damla sulama imkânı sunan seralar, geleneksel tarım uygulamalarını kullanan Afganistanlı çiftçilere model oluşturacak.

Kurulan uygulama seralarında yapılacak tarım faaliyetleri ile sebze ve meyve üretiminin arttırılması amaçlanıyor.

Açılış töreni düzenlendi

Açılış törenine; Saripul Tarım İl Müdürü Kari Abdul Kadir Vahdet, Tahar Tarım İl Müdürü Mevlevi Rahimullah Ahadi ve Kunduz Tarım İl Müdürü Mevlevi Amanullah Hasan, TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Mikail Taşdemir ve diğer yetkililer katıldı.

TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Taşdemir burada yaptığı konuşmasında, Afganistan ekonomisinin yüzde 70'inin tarım ve hayvancılığa dayandığını, bu kapsamda tarımsal faaliyetlere destek verilmesi gerektiğini kaydetti.

Afganistan ve Türkiye'nin iki dost ve kardeş ülke olduğunu ve kardeşlik ilişkisinin asırlara dayandığını dile getiren Taşdemir, Türkiye'nin dost ve kardeş elinin her zaman Afganistan halkına uzandığını vurguladı.

Taşdemir, diğer sektörlerde olduğu gibi tarımsal altyapıların iyileştirilmesi ve desteklenmesi kapsamında kurulan uygulamalı seraların, yılın her ayında bitki ve sebze yetiştirilmesine imkân sağlayacağının altını çizdi.

Sulama sorunu olan bölgelerde damla sulama sistemi ile çalışan seralarda ihtiyaç duyulan suyun hem ekonomik hem de susuzlukla mücadele eden tarım çiftçilerine yeni modern tarımsal üretim olanağı sunacağını aktaran Taşdemir, kurulan bu seralar vasıtasıyla damla sulama sistemi ile tonlarca suyun da tasarruf edileceğini sözlerine ekledi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Afganistanlı Öğrencilere Eğitim Malzemesi Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan’ın Mezar-ı Şerif kentinde bulunan Mahcube Hirevi İlkokulu öğrencilerine okul çantası ve eğitim malzemesi desteğinde bulundu. TİKA’nın Afganistan’da gerçekleştirdiği proje kapsamında, 315 erkek ve 435 kız olmak üzere...