Haberler

26 Şubat 2014

Afganistan Cumhurbaşkanlığı Muhafız Birliği Sağlık Personeline Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde Afganistan Cumhurbaşkanlığı Muhafız Birliği’nde görevli doktor ve sağlık personelinden oluşan heyetlerin kapasitelerinin artırımına yönelik sağlık alanındaki eğitimlere 2014 yılında da devam ediliyor.

TİKA ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde 2014 yılında dört ayrı gruba yönelik olarak düzenlenmesi planlanan eğitim programının ilki Ankara’da Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleştirildi.

Afganistan Cumhurbaşkanlığı Muhafız Birliği’nde görevli doktor ve sağlık personeline yönelik iç hastalıkları, diş hekimliği ve ortopedi dallarında düzenlenen eğitimlere ve anılan branşlarda gerçekleştirilen cerrahi müdahalelere aktif katılım sağlandı. Türkiye’deki hastanelerde incelemelerde bulunarak bilgi ve tecrübe edinen Afganistanlı doktor heyeti eğitimlerini tamamlayarak sertifikalarını aldı.

Üç ana branşta eğitime katılan Afganistanlı doktor heyeti, benzer alanlarda sürdürülecek eğitimlerin kendileri açısından büyük önem taşıdığını ifade ederek, söz konusu eğitim programının düzenlenmesine katkıda bulunan TİKA ve Sağlık Bakanlığı’na teşekkürlerini ilettiler. Afganistan Cumhurbaşkanlığı Muhafız Birliği’nde görevli doktor ve sağlık personeline yönelik 20 günlük sürelerle düzenlenecek eğitimlere 2014 yılı Mart, Nisan ve Mayıs aylarında da devam edilmesi ve eğitimlerin ekokardiyografi, koruyucu hekimlik, KBB, ultrason, enfeksiyon gibi alanlar da gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

Sonraki Haber

Nijer'de Sağlık ve İnsani Yardım Organizasyonları Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın katkılarıyla Gönüllüler çatısı altında bir araya gelen ve aralarında BİSEG Derneği’nin de bulunduğu sivil toplum kuruluşları tarafından Nijer’de Sağlık ve İnsani Yardım Organizasyonları devam ediyor. Nijer’de ihtiyaç duyulan sağlık...