Haberler

26 Mayıs 2015

Afganistan'da 200 Aileye Göç Çadırı Desteği

Afganistan’ın Celalabad, Lağman ve Kunar Vilayetlerinde yaşayan 200 aileye TİKA tarafından göç çadırı teslim edildi.

Afganistan’da konar göçer yaşayan ve bu yüzden temel eğitim, sağlık ve barınma imkanları açısından diğer toplumlara nazaran daha zor koşullar altına bulunan Kuçi’ler (Göçebe) hayvancılıkla geçimlerini sürdürüyor ve göçebe kültürünü Afganistan’da yaşatıyorlar.

Ekonomik açıdan çok geri kalmış Kuçiler kış aylarında mevsim şartlarına adapte edilebilmesi için sıcak iklimli bölgelerden soğuk iklimli bölgelerine göç ediyorlar.

Celalabad Milletvekili Muhammed Yusuf Sabır tarafından TİKA Koordinatörü Süleyman Şahin’e iletilen yardım talebi TİKA tarafından çok hızlı bir şekilde değerlendirilerek yardıma en fazla muhtaç olan 200 ailenin konaklayabileceği altışer kişilik 4 x 6 metre genişliğinde ve 2 metre yüksekliğindeki 200 adet göç çadırı temin edildi.

Çadırların dağıtımı Celalabad Milletvekili Muhammed Yusuf Sabır, Nangarhar Valiliğinden Vali Müşaviri Sayed Rohullah Padşah, Nengarhar Kırsal Kalkınma Başkanı Sefatullah Şinvari, Doğu Kuçiler Şura Üyeleri, Anadolu Ajansı ve Ayna TV’nin muhabiri, Nangerhar Milli Radyo TV, Şark TV, Şemşad TV ve TİKA çalışanları tarafından isim okunarak yapıldı.

Törende yetkililer yaptıkları konuşmalarında TİKA tarafından yapılan yardımları takdir ettiler. Faaliyetin tamamı olağanüstü güvenlik şartlarına rağmen Anadolu Ajansı, Ayna TV, Nangerhar Milli Radyo TV,  Şark TV ve Şemşad TV tarafından izlendi.

 

Sonraki Haber

TİKA'dan Gazze'ye 7 Yılda 300 Milyon Dolarlık Yardım

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) üzerinden Gazze'ye son 7 yılda yaklaşık 300 milyon dolar yardım yapıldığını bildirdi. Kurtulmuş, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Gazze'ye desteğinin devam ettiğini belirtti. Hastaneleri, liseleri, anaokulları, kreşleri, yetimhaneleriyle Filistin topraklarına yardımın...