Haberler

15 Şubat 2021

Afganistan'da Ali Şir Nevai Paneli Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, şair ve devlet adamı Ali Şir Nevai'nin 580. doğum yıl dönümü dolayısıyla Türkiye Maarif Vakfı Erkek Lisesi’nde panel ve sergi düzenlendi.

TİKA Herat Koordinatörü Ali Ergun Çınar’ın açılış konuşması sonrası başlayan programın ilk oturumunda Herat Tarihî Eserleri Koruma Kurulu Üyesi ve Herat Tarihi Araştırmacısı Muhammed Sıddık Mir ve Mezar-ı Şerif Belh Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Muhammed Salih Râsıh bildiri sundular.

Muhammed Mir Sıddık’ın, Ali Şir Nevâî’nin Herat’a armağan ettiği eserler ve Timurlular dönemi Herat’ı ile ilgili yaptığı konuşma sonrası söz alan Muhammed Salih Râsıh, Nevâî’nin eserleri ve “Nevâî Mirası”ndan günümüze kalanları tahlilden sonra uluslarası ölçekte sürdürülen Nevâî araştırmaları hakkında bilgi verdi.

Birinci oturum sonrası verilen arada TİKA Herat Ofisi Kütüphanesi’nde bulunan Ali Şir Nevâî ile ilgili yüz civarındaki eserin ve Doç. Dr. Abdünnâsır Savâbî’nin Klasik Timurlu dönemi edebi verimlerinden ilham alarak hazırladığı minyatürler ile merhum San’atkâr Muhammed Said Meş’al Gûrî-i Herevî’nin muhtelif Ali Şir Nevâî resimlerinin röprodüksiyonlarından oluşan sergi gezildi.

İkinci oturumda söz alan Herat Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdünnâsır Savâbî, Nevâî’nin Sultan Hüseyin Baykara dönemindeki kültür ve sanat ortamındaki yerine dair konuşma yaptı. Ardından söz alan Belh Üniversitesi eski Öğretim Üyesi Yazar ve Araştırmacı Rahim İbrahim ise konuşmasında, Ali Şîr Nevâî’nin Hamse’sinde insan ve onun şahsiyeti konusuna değindi.

Klasik Herat müziğinin icra edildiği ve Ali Şir Nevai'nin şiirlerinin okunduğu program, konuşmacılara şilt ve hediyelerinin takdimi ile sona erdi.

 

Sonraki Haber

TİKA'nın Madde Bağımlılığından Kurtulmalarına Destek Verdiği Sudanlı Gençler Meslek Sahibi Oldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) Doğu Afrika ülkesi Sudan'da, madde bağımlılığından kurtulmalarına destek verdiği ve malzeme desteğinde bulunduğu Sudanlı gençler, kendi işlerini kurdu. TİKA, "Hartum’da Sokakta Yaşayan Gençlere Meslek Edindirme Projesi" kapsamında, yerel...