Haberler

28 Mayıs 2015

Afganistan'da Bulunan Tarihi Sadaret Binası Yenilendi

Afganistan programı kapsamında Başkent Kabil’de üst düzey ziyaretler ve temaslarda bulunan TİKA Başkanı Dr. Serdar ÇAM, 2014 yılında gerçekleştirilen seçimler sonucunda Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı olarak seçilen Abdul Raşit DOSTUM ve Cumhurbaşkanı 2. Yardımcısı Server DANİŞ tarafından makamlarında kabul edildi.

TİKA Başkanı Dr. Serdar ÇAM 6-7 Nisan 2015 tarihleri arasında Afganistan’daki proje ve faaliyetleri incelemek, Afganistan makamlarıyla görüşmelerde bulunmak ve tamamlanmış projelerin açılışlarını yapmak üzere Başkent Kabil’i ziyaret etti.  Ziyaret kapsamında TİKA Başkanı Serdar ÇAM Başkanlığında DOGAL Dairesi başkanı Rahman NURDUN ve Kabil Koordinatörü Süleyman ŞAHİN’den oluşan heyet, Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Abdul Raşit Dostum ve Cumhurbaşkanı 2. Yardımcısı Server Daniş tarafından kabul edildi. Bu vesileyle TİKA tarafından dış cephe tadilatı yapılan, çatısı ve mutfağı yenilenen Afganistan Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı ( Sadaret) Çalışma Ofisin Afganistan tarafına teslim edildi.

Afganistan Cumhurbaşkanı 1. . Yardımcısı Abdul Raşit Dostum TİKA Başkanı Dr. Serdar ÇAM’ı makamında kabul etti. TİKA Başkanı Dr. Serdar ÇAM görüşmede öncelikle 2014 yılındaki seçimlere atfen tebriklerini iletti. Ardından TİKA’nın Afganistan’daki çalışmalarına gösterilen ilgi ve yakın işbirliğinden ötürü duyulan memnuniyeti dile getiren Dr. Serdar ÇAM, ‘binlerce yıllık bu kardeşliği devam ettirmek için TİKA olarak gereken hassasiyetin sürdürüleceğini’  ifade etti.

 Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Abdul Raşit Dostum ise Türkiye’nin TİKA kanalıyla Afganistan’da yaptığı başarılı çalışmaları takdirle takip ettiklerini ve iki ülke arasında kurulan sıkı ve sıcak ilişkilerin devamı için bu işbirliğinin devamının öneminden bahsetti. Ayrıca Sadaret binasına dönük yapılan desteklerinden ötürü TİKA ya ve Türkiye’ye teşekkürlerini iletti. Görüşme karşılıklı iyi niyet temennileriyle sona erdi.

 TİKA Başkanı Dr. Serdar ÇAM, Afganistan Cumhurbaşkanı 2. Yardımcısı Server Daniş tarafından da makamında kabul edildi. TİKA’nın Afganistan’daki çalışmalarının gerek devlet nezdinde gerekse halk tarafından memnuniyetle kabul gördüğünü dile getiren Daniş, TİKA’nın başarılarının ve faaliyetlerinin devam ettirilmesi yönünde iyi dileklerini dile getirdi.

TİKA Başkanı Dr. Serdar ÇAM,  Afganistan’ın Türkiye için önemini, Afganistan ve Türkiye’nin kardeş iki ülke olduğunu ve bu kardeşliğin gereği olarak TİKA’nın imkânlarını kullanmaya devam edeceğini dile getirdi.

Söz konusu bina 20. Yy. başlarından Afganistan cumhurbaşkanı Gazi Emanullah Han tarafından inşa edilmiş ve günümüze kadar kullanılmaya devam etmektedir. Bina zaman içerisinde ülkenin yakın tarihe kadar yaşadığı şiddet ve savaş ortamı dolayısıyla gerekli bakım ve tadilatlardan mahrum kalmıştı. TİKA Kabil PKO tarafından hazırlanan proje kapsamında binanın dış cephesi asıl mimarisine uygun olacak şekilde elden geçirilerek yeniden boyandı.

Ayrıca binanın tüm çatı sistemi ve hizmet kısımları yenilendi. Bunlara ilave olarak,  Sadaret binasının içerisinde bulunduğu bahçenin ön kapısı da bakımdan geçirilmiş ve dekoratif bir görüntüye kavuşturuldu.

Sonraki Haber

Makedonya'da 500 Aileye Sera Sebzeciliği Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Doğu Makedonya’da 72 köyden dar gelirli 500 aileye sera sebzeciliğini geliştirme projesi kapsamında sera ekipmanı ve tohum dağıttı. Şubat 2015 tarihinde TİKA tarafından desteklenen “Doğu Makedonya’da Sera Sebzeciliği...