Haberler

26 Mart 2015

Afganistan'daki Sel Felaketine TİKA Yardım Elini Uzattı

Afganistan’ın Celalabad vilayetinde meydana gelen ve 35 kişinin hayatını kaybettiği onlarca yerleşim yerini etkileyen sel felaketinin ardından, afetzedelere en büyük yardımı yapan kurum Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) oldu. Proje kapsamında 40 aileye çadır ve gıda paketlerinden oluşan acil yardım malzemeleri teslim edildi.

Celalabad şehri Afganistan’ın ekonomik açıdan zor durumda olan vilayeti olma özelliğini taşıyor. Geçtiğimiz günlerde yaşanan sel felaketinde söz konusu vilayette, 35 can kaybı yaşanmış ve 1500 civarında ev hasar görmüştü. Ayrıca birçok ev kullanılamaz hale gelmiş ve hayvanlar telef olmuştu. Felaketin ardından yerleşim yerleri zarar gören insanlar, Nangerhar(Celalabad) vilayeti, Beshut ilçesi Zengui köyüne sığınmışlardı.

Celalabat Milletvekili Muhammed Yusuf Sabır tarafından TİKA’ya iletilen yardım talebi TİKA tarafından çok hızlı bir şekilde değerlendirilerek öncelikle 40 ailenin ihtiyacı olan çadır ve temel gıda malzemelerinden oluşan paketler hazırlandı. 160 kişinin konaklayabileceği dörder kişilik 4 x 4 metre genişliğinde ve 1,80 cm yüksekliğindeki çadırlar temin edildi.

Yardımların dağıtımı, Celalabat Milletvekili Muhammed Yusuf Sabır, Nengarhar (Celalabad) Doğal Afet Müdürü Abdulvahap Şehzat, Kuçiler Müdürü Gurzeng Koçi, Bölge Kuçi Amiri Albay Muhammed Enver Kuçi, Doğu Kuçiler Şura Üyeleri ve TİKA yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Yardım çalışmalarının bizzat kurum personeli tarafından yapılması ve özellikle bölgeye ulaşmış en ciddi yardım olması yöre halkı tarafından takdir edildi. Yöre halkı desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler.

 

Sonraki Haber

Arnavutluk Tiran 1 No'lu Polikliniğine Tıbbi Cihaz Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Arnavutluk (Tiran) 1 No’lu Polikliniği’nin biyokimya laboratuvarına tıbbi cihaz temininde bulundu. Arnavutluk’ta sağlık alanındaki desteklerine devam eden Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı tarafından Tiran 1 No’lu Polikliniğindeki biyokimya...