Haberler

06 Temmuz 2015

Afganistan Kültür Hayatına TİKA Desteği Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’da yaşamış ve iz bırakmış tarihi şahsiyetlerin ve eserlerinin hatırlanması amacıyla her ay düzenlenen etkinlikler kapsamında bu ay Türkiye ile Afganistan arasında ömrünü sağlam dostluk ilişkileri kurmaya adayan Mahmud Tarzi anıldı.

TİKA, Afganistan’da yaşamış ve iz bırakmış tarihi şahsiyetlerin ve eserlerinin hatırlanması amacıyla etkinlikler düzenlemeye devam ediyor. Bu kapsamda bu ay Türkiye ile Afganistan arasında ömrünü sağlam dostluk ilişkileri kurmaya adayan Mahmud Tarzi anıldı.

Afganistan’da yaşamış ve iz bırakmış tarihi şahsiyetlerin ve eserlerinin hatırlanması amacıyla her ay düzenli olarak icra edilen etkinlikler kapsamında düzenlenen anma toplantısı Kuran-ı Kerim tilaveti ve Milli Marşların okunması ile açıldı.

TİKA Koordinatörü Süleyman Şahin’in konuşmasından sonra Afganistan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Raşit Dostum’un mektubu Özel Kalem Müdür Yardımcısı Humayun Hayri tarafından okundu. Toplantıda, Dr. Faruk Ensârî “Mahmud Tarzi’nin Fikri Temelleri”,   Kabil Üniversitesi Rektörü Habibullah Habib “Rektör gözüyle Mahmud Tarzi”,  Milletvekili Yusuf Sabır "Milletvekili gözünden Mahmud Tarzi”,  Dr. Halim Tanvîr “Mahmud Tarzi’nin Siyasî, Sosyal ve Kültürel Bakış açısı”, Fevziye Aral Habîbî “Esma Resmiye hanım ve Afganistan Kadın hareketindeki yeri”, Mahmud Tarzi’nin büyük torunu Ömer Tarzi “Allame Mahmud Tarzi ve Siracul-ahbar”  konulu bildiriler sundu.

Anadolu Ajansı Kabil Temsilcisi Fahim Abed ise “Afganistan matbuatının babası Mahmud Tarzi’nin hayatı ve matbuat faaliyetleri” başlıkları altında konuştu. Mahmud Tarzi’nin şiirlerinden örnekler okunması ve müzikten sonra düzenlenen kokteyl ile toplantı tamamlandı.

Sonraki Haber

TİKA Tarafından Yapılan Rio De Jenario Nur Cami’nde İftar Programı Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Brezilya Rio De Jenario’da yarım kalan inşaatı tamamlanan Rio De Janerio Nur Cami’nde iftar programı düzenlendi. Brezilya’da ilk Müslüman cemaatin 1920’li yıllarda birliktelik sağlayarak 1929 yılında inşaatına...