Haberler

03 Şubat 2017

Afganistan Milli Arşivi Güvenlik Sistemi TİKA Tarafından Güçlendirildi

Afganistan Milli Arşiv Başkanlığı’nda, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından FM 200 yangın sistemi kuruldu.

Sadece Afganistan’ın değil, bütün bölge ülkelerinin ortak tarihini ilgilendiren belgelerin muhafaza edildiği, Türk tarihinden Sultan Hüseyin Baykara’nın fermanlarının bulunduğu Milli Arşiv depolarında çok fazla el yazması eser bulunuyor.

Hâlihazırda 7500 civarında el yazması, 100 bin tarihi belge ve 4 bin civarında matbu kitap ile Afganistan’ın kültürel mirasını bünyesinde barındıran Milli Arşiv Başkanlığı’nın depolarında TİKA’nın desteğiyle modern bir yangın sistemi kurularak, tarihi belgelerin, hat eserlerin, kadim kitapların ve yazma eserlerin artık güvenli bir ortamda korunmaları sağlanmış oldu.

Açılış töreninde konuşan Kültür Bakan Yardımcısı Muhammed Resul Bavari TİKA’ya desteğinden dolayı teşekkür etti. Konuşmasının devamında Afganistan’ın kültürel mirasını oluşturan kitapların, el yazmaların korunması için yangın sisteminin kurulması ile kıymetli eserlerin gelecek nesillere aktarılması sağlandığı söyledi.

TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin ise Afganistan’ın kültürel mirasını ve Türk tarihini de yakından ilgilendiren eserleri içinde barındıran Afganistan Milli Arşiv Başkanlığı’nda kurulan yangın sistemi ile ortak tarihi eserlerin güvenli bir ortamda muhafaza edilmesinde katkıda bulunduklarını ifade etti.  

Sonraki Haber

TİKA’dan Cibuti’ye Tarım Alanında Destek Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Cibuti Sosyal İşler Bakanlığı ve Cibuti Devlet Kalkınma Ajansı (ADDS) ile işbirliğinde Cibuti’de Douda, Arta ve Damerjog Köy Kooperatiflerine tarım ekipmanı desteğinde bulunuldu. TİKA tarafından Douda, Arta...