Haberler

12 Mart 2015

Afganistan Penşir'de Meydana Gelen Çığın Ardından Bölgeye İlk Giden Kurum TİKA Oldu

Afganistan’ın Penşir vilayetinde meydana gelen ve 198 kişinin hayatını kaybettiği onlarca yerleşim yerini etkileyen çığ felaketinin ardından afetzedelere doğrudan ulaşan ilk kurum  olan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) 80 aileye Çadır ve gıda paketlerinden oluşan acil yardım malzemelerini teslim etti.

TİKA, Afganistan’a yönelik faaliyetlerine gerçekleştirdiği projelerle devam ediyor. Bu kapsamda Afganistan’ın Penşir vilayetinde meydana gelen ve 198 kişinin hayatını kaybettiği onlarca yerleşim yerini etkileyen çığ felaketinin ardından 80 aileye, TİKA tarafından çadır ve gıda paketlerinden oluşan acil yardım malzemeleri teslim edildi. 

Kabil şehrinin 96 km kuzey doğusunda yüksek dağlarla çevirili ve Penşir deresinin oluşturduğu derin vadi boyunca uzanan Penşir, ekonomik açıdan geri kalmış bir vilayet olma özelliğini taşıyor. Söz konusu vilayette, Mart ayı başı itibarıyla çığ felaketi yaşanmış olup Afganistan devleti 3 günlük milli yas ilan edip yardım çağrısında bulunmuştu. Hasar ve can kaybı tespit çalışmaları hava muhalefeti nedeniyle tamamlanamamış olup vilayet kaynaklarına göre an itibarıyla net rakam 198 can kaybı olarak belirlendi. Hala ulaşılamamış çok sayıda yerleşim yeri bulunuyor.

Ayrıca birçok köy ve yerleşim biriminde yaşayan yüzlerce insanın evleri ve arazileri kullanılamaz hale gelmiş ve hayvanları ise telef oldu. Felaketin ardından meskenleri zarar gören insanlar ulaşabildikleri yakın merkezlere sığındılar. Felaketin ardından karayoluyla ulaşımın 2 hafta sağlanamamasından dolayı ilk müdahale Afgan ordusu tarafından helikopterler vasıtasıyla yapılmış ve yardım paketleri havadan bırakılmıştı. Bazı yabancı ülke ve yardım kuruluşlarının Penşir Valiliğine yardım yaptıkları da duyulmuştu. Ancak bunların afetzedelere sağlıklı bir şekilde ulaşacağı kapanan yollardan dolayı mümkün görülmüyor.

Bu kapsamda proje kapsamında TİKA tarafından felaket bölgesine yardım yapılması için acil yardım malzemeleri temin edildi. Penşir valiliğiyle önceden görüşülerek yardıma muhtaç olan bölgeler hakkında bilgi alınmış olup ihtiyaç sahiplerinin bir listesinin yapıldı.

TİKA’nın proje ve faaliyetlerde ve özellikle yardımlarda öncelikle ihtiyaç sahiplerine doğrudan ulaşma politikası gereği, TİKA Kabil PKO olarak öncelikle 80 ailenin ihtiyacı olan Çadır ve temel gıda malzemelerinden oluşan paketler hazırlandı. TİKA tarafından temin edilen paketler düzenlenen programla ihtiyaç sahiplerine teslim edildi.  

Programa, Cevizcan Millet Vekili Enayetullah Babür Farahmand, Yüksel Güvenlik Şirketinin Afganistan Müdürü Oktay Kavlak, Felah Eğitim ve Öğretim Merkezi Kabil Müdürü Mehmet Ali Çifti, TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin ve TİKA yetkilileri katıldı.

Program kapsamında Sefit Çehr Köyü Rıza ve Dalandur Mahallelerinden 54 aileye, Sefit Çehr Köyü Mukuni Mahallesinden 10 aileye ve Hinç Köyünden 16 aileye çadırlar ve yardım paketleri isim okunarak dağıtıldı.

Yardım sırasında ihtiyaç sahipleri yola yakın bir mıntıkada toplanarak, aldıkları yardımları kolay taşımaları sağlandı. Yapılan bu faaliyet ile Penşir’de ilk defa yabancı bir yardım kuruluşu bizzat sahaya inerek afetzedelere ulaşmış, 80 aileye (yaklaşık 320 kişiye) barınma ve yiyecek desteğinde bulundu.  

 

Sonraki Haber

Namibya Rupara Sağlık Merkezine Tam Donanımlı Ambulans Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Sağlık Projeleri Kapsamında, Windhoek Program Koordinasyon Ofisi Namibya’nın Kawango Bölgesinde bulunan Rupara Sağlık Merkezine Tam Teşekküllü Ambulans Desteğinde Bulundu. TİKA Namibya’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda...