Haberler

23 Aralık 2013

Afganistan’Da Eğitime Destek Devam Ediyor

Afganistan’ın Kabil Vilayeti Bagrami İlçesi Jerneyl Seyfettin Han Köyü Şehit Malik Gulrahman Okulu’nun tadilatı ve malzeme temini Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın katkılarıyla gerçekleştirildi.

TİKA tarafından Afganistan’da eğitim sektörünün geliştirilmesi ve desteklenmesi amacına yönelik çalışmalardan birisi daha tamamlanarak hizmete sunuldu. 8 bin metrekare alan üzerinde inşa edilen Şehit Malik Gulrahman Okulunda ilk, orta ve lise düzeyinde eğitim veriliyor. Söz konusu okulda 14 derslik, bir idari oda, bir laboratuvar odası (bilgisayar, biyoloji ve kimya derseri için), bir kütüphane, bir depo ve bir bekçi odası bulunuyor. Okulda kız-erkek olmak üzere 2.498 öğrenciye, 37 öğretmen ve idari personel tarafından 3 vardiyada eğitim veriliyor.

Ayrıca Şehit Malik Gulrahman Okulu, Jerneyl Seyfettin Han Köyü ve etrafındaki dört köye de hizmet veriyor. Bu kapsamda Afganistan’da eğitim alanında birçok proje gerçekleştiren TİKA, Şehit Malik Gulrahman Okulunun tadilatı ve malzeme alımını gerçekleştirdi.

TİKA tarafından temin edilen malzemeler düzenlenen törenle Şehit Malik Gulrahman Okulu Müdürü Mustafa Çakari’ye teslim edildi. Törene, TİKA yetkilileri, Bagrami İlçesi Eğitim Müdürü Hacı Muhammed Nazir Çakari, Bagrami İlçesi Emniyet Müdürü Hacı Jerneyl Kadızade, çevre köy muhtarları ve bölgenin ileri gelenleri katıldı. Afganistanlı yetkililer törende yaptıkları açıklamada desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini sundular. Yetkililer iki ülke arasında söz konusu işbirliklerinin devam etmesi temennisinde bulundular.

TİKA aracılığıyla, 2005-2013 yılları arasında Afganistan’da, farklı sektörlerde 700 proje gerçekleştirildi. Bu sektörlerden eğitim sektörüne katkı için 86 okul (78 Yapım, 8 Tadilat) inşaa edilerek yaklaşık yüz bin öğrenciye okuma imkanı sağlandı. İnşa edilen okulların müştemilatları ve tefrişatları yapıldı. 

Sonraki Haber

Kırgızistan'da Meslek Yüksek Lisesine Teknik Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Kırgızistan’ın Isık-Göl Bölgesi Ton İlçesine bağlı Bökömbayev köyündeki 81 No’lu Meslek Yüksek Lisesi’ne teknik destekte bulunuldu. TİKA Kırgızistan’da eğitim alanında gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA,...