Haberler

06 Ekim 2014

Afganistan'da Genel Cerrahi Alanında Sağlık Kampı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Yeryüzü Doktorlarının katılımıylaKabil El-Hayat Hastanesinde Genel Cerrahi alanında sağlık kampı düzenlendi.

Afganistan’da özellikle sağlık alanında önemli projeleri imza atan TİKA tarafından Yeryüzü Doktorlarının katılımıyla Kabil El-Hayat Hastanesinde Genel Cerrahi alanında sağlık kampı gerçekleştirildi. TİKA Kabil Program Koordinatörlüğünde, AIMA, Yeryüzü Doktorları ve TİKA Program Koordinatörü Süleyman Şahin’in de katılımıyla yürütülen proje konusunda bir toplantı yapıldı. Heyet daha sonra hastaneyi ziyaret etti.Afganistan’a ilk defa gelen Yeryüzü Doktorları ekibiyle gerçekleştirilensöz konusu proje, TİKA Kabil Koordinatörlüğü tarafından Afganistan’ın sağlık hizmetlerine yeterince ya da hiç ulaşamayan bölgelerine yönelik olarak yapılması öngörülen sağlık kamplarının ilk adımını oluşturuyor.

Afganistan’ın yerel sağlık örgütü AIMA tarafından açılan El-Hayat Hastanesinde Yeryüzü Doktorları 159 muayene, 8 Kolesistektomi (safra kesesi), 1 Mastektomi modifiye radikal (Meme Kanseri), 3 Umbilikol Herni (Göbek fıtığı), 2 İnsizyonel Herni (fıtık), 1 Plecidonal fistül ve 9 çeşitli lokal vakalar ile birlikte toplam 24 orta ve büyük ölçekliameliyatı yerel doktorlar eşliğinde gerçekleştirdi.
Ayrıca TİKA Kabil Koordinatörlüğü koordinasyonu ile HedefYetimhanesinde konaklayan çocuklara Yeryüzü Doktorları ve El Hayat Hastanesi çocuk doktoru tarafından sağlık taraması hizmeti sunuldu.Yapılan sağlık taraması sonucu genel olarak çocuklarda vitamin eksikliği, zayıflık tespiti yapılarak, 8çocuk dâhiliye, göz, diş ve cildiye olmak gibi farklı bölümlere nakilleri gerçekleştirildi.

Söz konusu proje ile gönüllülük esasına göre faaliyet gösteren Yeryüzü Doktorlarıbir yandan sağlık hizmeti sunarken diğer yandan meslekdaşlarının kapasitelerini geliştirdiler.

Sonraki Haber

Plastik Endüstrisinde Geridönüşüm Teknolojileri Uluslararası Çalıştayına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK-BUTAL ve UNIDO işbirliğinde İstanbul ve Bursa’da, Plastik Endüstrisinde Geri dönüşüm Teknolojileri Çalıştayı gerçekleştirildi. TİKA, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK-BUTAL ve UNIDO işbirliğinde,...