Haberler

28 Ağustos 2014

Afganistan'da Sağlık Alanında Faaliyetler Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Afganistan’da 20 köyün bağlı olduğu Çarasyab İlçesi’nin Çaman Sağlık Ocağı’nın tadilatı yapılarak ilçenin sağlık alanında yaşadığı sorunların çözümüne destek olundu.

TİKA, Afganistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede TİKA tarafından Afganistan’da sağlık altyapısının geliştirilmesi ve desteklenmesi amacıyla gerçekleştirilen projelerden birisi daha tamamlanarak hizmete sunuldu.

Kabil’in 17 kilometre güneyinde yer alan ve 65 bin nüfuslu bir ilçe olan Çarasyab’ın Hayırabad Köyü’nün sağlık alt yapısının güçlendirilmesi ve desteklenmesi amacıyla köyde bulunan Çaman Sağlık Ocağı’nın tadilat ve tamiratı yapılarak ilçede yaşayan halka kaliteli sağlık hizmeti sunulması sağlandı. TİKA tarafından gerçekleştirilen proje düzenlenen törenle hizmete sunuldu.
Törene, TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin, TİKA Kabil Koordinatör Yardımcısı Eyyüp Ertek, Çaman Köyü Muhtarı Muhammed İsmail Naib, Kabil Yunus Emre Enstitüsü Sorumlusu Mehmet Salih Saçak, İşadamları, Klinik yetkilileri ve bölge eşrafı katıldı.

TİKA Kabil Koordinatörü Şahin Afganistan ve Türkiye’nin bin yıllık bir kardeşlik hukukunu paylaştığına dikkati çekerek, “Bu kardeşliği sadece Türkiye ve Afganistan’ın bildiği bir şey değil. Tüm dünya bu iki ülkenin kardeşliğine şahittir ve inanıyoruz ki bu kardeşlik sonsuza kadar devam edecektir. TİKA olarak yaptığımız bu çalışmalar bir kardeşin diğerine bir hediyesi niteliğindedir” dedi.

Köy Muhtarı Naib, bölge büyükleri ve hastane başhekimi ile doktorlar da yaptıkları açıklamalarda katkılarından dolayı TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler. Tören TİKA tarafından bastırılan Kuran-ı Kerimlerin bölge halkına hediye olarak dağıtılması ile sona erdi.

Sonraki Haber

TİKA ve Plasnitsa Belediyesi İşbirliğiyle Mustafa Kemal Atatürk Okul Binası Yenileniyor

Makedonya’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Plasnitsa Belediyesi işbirliğinde Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu’nun hizmet kalitesinin artırılması kapsamında yenileme çalışmalarına başlandı. Plasnitsa Belediyesi, Batı Makedonya’nın merkezi konumunda Kırçova ve Makedonski Brod Belediyeleri arasında...