Haberler

17 Aralık 2013

Afganistan'da Üzüm Yetiştiriciliğine Destek

Afganistan’ın Kabil iline bağlı Karabağ İlçesi’nde Üzüm Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında üzüm tarımının bölge ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlaması amacıyla, ilçede üzüm tarımının yerinde incelenmesi, analizler yapılması, kısa ve orta vadeli projelerin geliştirilmesi konusunda Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın katkılarıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı uzmanları söz konusu bölgede çeşitli incelemelerde bulundu.

Kabil’den 44 kilometre uzaklıkta yer alan Karabağ İlçesi, 175.000 nüfusuyla Afganistan’ın önemli tarım ilçelerinden birisi olma özelliğini taşıyor. Karabağ ilçesinde tarıma müsait 6.616 hektarlık arazinin 5.176 hektarı üzüm ve meyve bahçelerinden oluşuyor.

Temel tarımsal iştigal alanı ve geçim kaynağı üzüm yetiştiriciliği olan ilçede Kabil Tarım Müdürlüğü ve Hayvancılık ve Bahçecilik Milli Kuruluşu işbirliğinde Kişmişi Üzüm, Şinduhani, Hüseyni, Tayifi gibi üzüm çeşitleri yetiştiriliyor. İlçede yıllık yaklaşık 40 000 ton üzerinde üzüm üretilmekte olup bunlardan yüzde 60’ı Kişmişi, yüzde 20’si Şinduhani, yüze 15’i Tayifi ve % 5’i Hüseyini gibi üzüm çeşitlerinden oluşuyor. Kişmişi üzüm cinsinden yaklaşık 10.000 tonu taze 20.000 tonu da kuru olmak üzere toplam 30.000 ton üzüm üretiliyor.

Ancak bölgedeki bağcılık tarımı üretimden yetiştirmeye, yetiştirmeden pazarlamaya kadar geçen sürede birçok sorunla karşı karşıya kalınıyor. Bu sorunlar içerisinde birim alandan alınan ürün miktarı ve kalite ile ilgili problemler önemli yer tutuyor. Çeşit seçimi, dikim şekilleri, gübreleme, sulama, budama, hastalıklarla mücadele, hasat ve pazarlama gibi konularda bilgi eksikliği ve yalnış uygulamalar da ekonomik katkıyı azaltıyor. Bu çerçevede, Kabil Vilayeti Karabağ İlçe Kaymakamlığı, İlçelerinde yaygın üzüm tarımının geliştirilmesi, bölge ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlaması için TİKA’dan destek talebinde bulundu.

TİKA tarafından, Afganistan ekonomisi için en önemli sektörlerden birisi olan ve halkın büyük kısmının istihdam edildiği tarım sektörünün geliştirilmesi için Kabil Karabağ İlçesi’nde Üzüm Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi gerçekleştirildi. Proje kapsamında Kabil Vilayeti Karabağ İlçesinde yaygın üzüm tarımının geliştirilmesi, bölge ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlanması amacıyla, anılan ilçede üzüm tarımının yerinde incelenmesi, analizler yapılması, kısa ve orta vadeli projelerin geliştirilmesi konusunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından iki uzman görevlendirildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı uzmanları TİKA Kabil Koordinatörlüğü yetkilileri ile birlikte Karabağ ilçesine giderek burada görüşmelerde bulundular. Karabağ İlçe Kaymakamlığında kısa bir görüşmeden sonra Türkiye’den gelen iki uzman, TİKA Kabil Koordinatörlüğü yetkilileri, İlçe Kaymakamı, Afganistan Kırsal Kalkınma Bakanlığı temsilcisi, İlçe Tarım Müdürü, İlçe Kalkınma Şura Başkanı ve üyeleri, Köy Muhtarları ve diğer Köylerin ileri gelenleri ile birlikte üzüm bağları kuru üzüm geleneksel tesislerini yerinde incelediler.

Sonraki Haber

Karadağ Emniyet Müdürlüğü'ne Teknik Ekipman Desteği

Karadağ’daki trafik kazalarının azaltılması ve seyahat güvenliğinin sağlanması çalışmalarına destek verilmesi amacıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından temin edilen 4 adet son teknoloji lazer sistemli radar cihazı, Karadağ Emniyet Müdürlüğü’ne teslim edildi. TİKA,...