Haberler

02 Eylül 2015

Afganistanlı Öğrenciler Taş Zeminde Değil Yeni Masa ve Sıralarında Eğitim Görecek

Afganistan'da çok sayıda projeyi hayata geçiren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), ülkenin kuzeyindeki Belh vilayetinin Çemtal ilçesinde bir liseye malzeme desteği sağladı.

Afganistan genelinde eğitimden sağlığa, tarımdan kapasite geliştirme kurslarına kadar yüzlerce projeyi hayata geçiren TİKA, Belh vilayetinin Çemtal ilçesindeki liseye masa ve sıra yardımı yaptı.

AA muhabirine konuşan TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Kemal Kadir Karadoğan, Türkiye'nin TİKA aracılığıyla Afganistan halkına hiçbir karşılık beklemeden yaptığı yardımların bundan sonra da devam edeceğini belirtti. Yardımların Afganistan ve Türkiye arasındaki dostluk gereği gerçekleştirildiğini ifade eden Karadoğan, bu dostluğun bitmeyeceğini vurguladı.

Karadoğan, TİKA'nın eğitime destek projeleri kapsamında Çemtal ilçesindeki erkek ve kız öğrencilerin çift vardiya halinde eğitim gördüğü liseye 200 masa ve sıra desteği yaptıklarını aktardı.  Öğrencilerin masa ve sıraları olmaması nedeniyle yerde  eğitim gördüklerini, yapılan bu yardım sonrasında artık daha rahat bir şekilde eğitimlerine devam edebileceklerini söyleyen Karadoğan, 3 bin 760 öğrencisi bulunan liseye ayrıca 8 öğretmen masası ve sandalyesi teslim edildiğini söyledi.

Karadoğan, TİKA tarafından Afganistan halkının hizmetine sunulmak üzere halen birçok yeni  projenin devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Sonraki Haber

Macaristan’da Gülbaba Türbesi Restorasyonuna Yönelik Kazı Çalışmalarına Başlandı

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de bulunan Gülbaba Türbesi’nin restorasyonuna yönelik kazı çalışmaları Türk İşbiriliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle başladı.         Macaristan’da önemli projelere imza atan TİKA projelerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Macaristan’da birçok alanda...