Haberler

29 Ocak 2016

Afganistanlı Tarihçi Feyz Muhammed Katib TİKA Tarafından Düzenlenen Törenle Anıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’da yaşamış ve iz bırakmış tarihi şahsiyetlerin ve eserlerinin hatırlanması amacıyla düzenli olarak gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında bu kez Afganistan’ın modern tarihçiliğinin babası olarak bilinen Feyz Muhammed Katib anıldı.

TİKA, faaliyet gösterdiği coğrafyalarda gerçekleştirdiği projelerle kültürel etkinliklerin desteklenmesine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından Afganistan’da yaşamış ve iz bırakmış tarihi şahsiyetlerin ve eserlerinin hatırlanması amacıyla düzenli olarak gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında bu kez Afganistan’ın modern tarihçiliğinin babası olarak bilinen Feyz Muhammed Katib anıldı.

Program başlamadan önce Afganistan Başbakan Yardımcısı (İcra Başkan Yardımcısı) Hacı Muhammed Muhakkik, Afganistan Parlamentosundan Milletvekilleri ve üst düzeyli heyetle birlikte TİKA Kabil Koordinatörlüğünü ziyaret etti. Ziyarette TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin tarafından Afganistan’da ki TİKA faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapıldı. TİKA’nın Afganistan genelinde yürüttüğü projelerden dolayı teşekkür eden Afganistan Başbakan Yardımcısı Muhakkik, Afganistan genelinde çalışabilen ve her kesime saygılı duran TİKA projelerinin diğer ülkelere ve uluslararası kuruluşlara örnek olması gerektiğini söyledi. Afganistan Başbakan Yardımcısı Muhakkik, her sektörde hizmet yürüten TİKA’nın çalışmaları içinde kültürel alanda yapılanların da ayrıca memmnuniyet verici olduğunu belirtti.

Ziyaretin ardından toplantı Kuranı Kerim tilaveti ve Milli Marşların okunması ile başladı. TİKA Kabil Koordinatörü Şahin’in hoş geldiniz konuşmasından sonra Afganistan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Raşit Dostum’un kutlama mektubu Cumhurbaşkanlığı Müşaviri Yunus Tuğra tarafından okundu.

Toplantıda yaptığı açıklamada Afganistan Başbakan Yardımcısı Muhakkik, Türkiye’nin Afganistan’da her sahada projeler yürüttüğünü, bu konuda TİKA’nın gayretli çalışmaları olduğunu belirterek, altıncısı düzenlenen Afganistan Modern Tarihçiliğinin Babası; Feyz Muhammed Katib programına katılmaktan ve burda konuşmaktan çok mutluluk duyduğunu kaydetti. Afganistan Başbakan Yardımcısı Muhakkik, Feyz Muhammet Katip’in Afganistan’da yetişmiş önemli insanlardan olduğunu belirterek, eserleri hakkında konuşmuş ve Türkiye tarafından böyle bir şahsiyetin yadedilmesinden de mutluluk duyduğunu belirtti.

Afganistan Başbakan Yardımcısı Muhakkik, daha sonra Üstad Zehra Lutfi “Tuhfetul Habib ve Suracul Tevarih’in karşılaştırması”, Üstad Muhammed Natiki “Tezekkürül İnkılap kitabının Önemi” ve Üstad Serdar Rahmanoğlu "Feyz Muhammed Katib hakkında genel değerlendirme” başlıkları altında konuşmalarını yaptılar.

TİKA tarafından gerçekleştirilen kültürel programa çok sayıda yazar ve tarihçinin yanısıra; Afganistan Parlamentosu Belh Milletvekili Hacı Muhammed Abdu, Semangan Milletvekili Masume Havari, Sarıpul Milletvekili sayd Muhammed Huseyin Şerifi, Daykundi Milletvekili Şirin Muhsini ve Kabil’de görevli Türk Subayları katıldı. Etkinlik düzenlenen kokteyl ile son buldu.

Sonraki Haber

Özbekistan’da Eğitime Destek Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Karakalpakistan’da bulunan Kanlıköl 21 Nolu Ortaokulunun bilgisayar laboratuvarı ve ilk yardım odasının tadilatı yapılarak, çağdaş eğitim cihazları ile donatıldı. Özbekistan Halk Talimi Bakanlığı’nın, çevre sorunlarından en çok...