Haberler

08 Mart 2017

Afrika’daki Yetimlerin Yüzü TİKA ile Gülüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Somali ve Cibuti’de gerçekleştirilen sosyal yaşamı geliştirme projeleri kapsamında, iki ülkede yer alan toplam 8 yetimhaneye donanım desteğinde bulunuldu.

Afrika’daki yetim çocukların sosyal yaşam standartlarının yükseltilmesine yönelik yapılan çalışmalar çerçevesinde, ülkelerde bulunan yetimhanelerin altyapıları TİKA tarafından iyileştiriliyor. Bu çerçevede Somali ve Cibuti’de gerçekleştirilen sosyal yaşamı geliştirme projeleri kapsamında, iki ülkede yer alan toplamda 8 yetimhanenin sosyal yaşam ve aktivite alanları iyileştirilerek, yetimhanelerin ihtiyaç duyduğu donanımları TİKA tarafından sağlandı.

Orta Doğu ve Afrika’nın 28 ülkesinde ofisleriyle kalkınma projeleri yürüten TİKA, önceliğini insanların yaşam standartlarını yükseltmeye veriyor. Özellikle Afrika’daki yetim çocukların bakım ve eğitimine büyük önem veren TİKA, son olarak Somali ve Cibuti’deki yetimlere el uzattı.  Söz konusu ülkelerde gerçekleştirilen projelerle, Somali’deki 6 yetimhaneye sosyal aktivite ve oyun alanı kazandırıldı. Ayrıca Somali'de 100 yetim öğrencinin kaldığı yetimhanenin bahçesine TİKA tarafından 15 Temmuz şehidi Abdullah Tayyip Olçok isminde çocuk parkı yapıldı. 

Cibuti’nin Tajura Bölgesinde ise S.O.S. Yetimhane köylerinin tadilatları gerçekleştirilerek ihtiyaç duyulan donanım ekipmanları yine TİKA tarafından sağlandı.  Güvenlik, sağlık, gıda ve temiz suya ulaşım konularında halen büyük problemlerin yaşandığı Somali’de bir milyona yakın yetim çocuğun bulunduğu tahmin ediliyor.

Sonraki Haber

Makedonya’da Meyveciliğin Geliştirmesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Makedonya’da Meyveciliğin Geliştirilmesi Projesi kapsamında temin edilen meyve fidanları düzenlenen törenle çiftçilere dağıtıldı.  TİKA’nın Makedonya’da ekonomik açıdan ağır şartların hâkim olduğu, kırsal bölgelerde ekonominin canlanmasına vesile olacak...