Haberler

25 Mayıs 2016

Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi Ankara’da Açılıyor

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde  “Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi” “Afrika Günü” olan 25 Mayıs tarihinde Ankara’da açılıyor.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Doğu ve Batı Afrika’ya gerçekleştirdiği ziyaretlerinde eşlik eden eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi öncülüğünde Afrika’ya yönelik sosyal içerikli bir proje başlatıldı.

“Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi” adı verilen projeyle, Afrika'da üretilen el sanatları ürünlerinin Türkiye’de pazarlanması ve elde edilen gelirin Afrikalı çocukların eğitimi ve hastalıklarla mücadelede kullanılmak üzere, ürünleri yapan Afrikalı kadınlara ulaştırılması amaçlanıyor.

Afrika kıtasında sosyal kalkınma destekleri çerçevesinde projenin hayata geçirilmesi çalışmaları, Sayın Emine Erdoğan’ın öncülüğünde, Dışişleri Bakanlığı koordinatörlüğünde, TİKA, THY, MÜSİAD gibi kurumların katkılarıyla 2015 senesinden bu yana devam ediyor.

Proje çerçevesinde başlangıçta 17 Afrika ülkesinden ürünlerin satışının gerçekleştirilmesi, daha ileri tarihlerde ise tüm Kıta’dan ürünlere yer verilmesi hedefleniyor.

Kar amacı gözetmeyen proje için Ankara’da tahsis edilen bir mekânın, “Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi” adı altında, Afrika’ya ilişkin konularda sosyal, kültürel ve akademik etkinliklerin düzenlenebileceği bir merkez olarak işlev görmesi planlanıyor.

Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi’nin açılışı Ankara’da Afrika ülkeleri devlet başkanlarının eşlerinin katılımıyla gerçekleşecek.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kamerun’da Bulunan Sığınmacılara İnsani Yardım

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kamerun’da şiddet nedeniyle yerlerinden edilmiş sığınmacılara insani yardımda bulundu. Nijerya’da başlayan ve son dönemde bölge ülkelerine de yayılan Boko Haram şiddeti nedeniyle kaçmak zorunda kalan Nijeryalı mülteciler...