Haberler

16 Ekim 2014

Ahalteke Atlarının Dünyaya Tanıtılmasına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Türkmen Atları Devlet Birliği Atçılık Kompleksi Kalkınış Atlı Oyunlar Grubu’nun Ekim ayı içerisinde İtalya’nın Latina şehrinde düzenlenecek Uluslararası Sirk Festivali”ne katılımına destek verildi.

TİKA ve Türkmen Atları Devlet Birliği arasında 2012 yılında, Türkmen kültüründe büyük önem taşıyan Ahalteke atlarının genetik yapılarının korunması başta olmak üzere atçılık ve ülkedeki veteriner hizmetlerinin geliştirilmesi konularında Türkiye ve Türkmenistan tecrübelerinin karşılıklı paylaşımını teşkil edecek bir işbirliği protokolü imzanlanmıştı.
İmzalanan söz konusu protokol kapsamında, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türkiye Jokey Kulübü işbirliğinde hazırlanan program çerçevesinde Türkmen jokeyler, at bakıcılar, veteriner uzmanlar ve Birlik çalışanlarına çeşitli alanlarda teorik ve praktik eğitimler verilmişti.

Proje kapsamında Türkmen uzmanların Türkiye’deki uygulamaları yerinde görmelerini sağlamak amacıyla Türkiye ziyaretleri koordine edilmişti. Ayrıca proje çerçevesinde Ahalteke atlarının ülke dışına çıkarılmasına yönelik uluslararası veteriner kuralları ve prosedürleri ile ilgili eğitimin yanı sıra soy kütüğü kayıt işlemleri genetik laboratuvarında yapılan analizler, doping analizleri, at hastalıkları ve teşhisi, yeni doğan taylara mikroçip takılması ve kimliklendirilmesi ve DNA testlerinin yapılması konularında laboratuarlardaki uygulamalar gösterilerek kapsamlı bilgi paylaşımında bulunulmuştu.

TİKA ayrıca Türkmenistan’da günümüzde de varlığını sürdüren, milli sembol olarak Türkmenistan devlet armasında yer alan Ahalteke atlarının dünyaya tanıtılmasına da destek veriyor. Bu kapsamda, Türkmenistan Devlet Başkanı’na bağlı faaliyet gösteren Türkmen Atları Devlet Birliği Atçılık Kompleksi Kalkınış Atlı Oyunlar Grubu’nun İtalya’nın Latina şehrinde düzenlenecek Uluslararası Sirk Festivali”ne katılabilmesini teminen 10 adet Ahalteke atı Türkiye’de karantina altına alındı.

Bu bağlamda 13 Ağustos 2014 tarihinde söz konusu festivale katılacak atlar 4 at bakıcısı ve 1 grup yöneticisi ile birlikte Aşkabat’tan getirilerek İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanına ulaştırıldı. 2 ay boyunca Türkiye’de karantina altına alınan Ahalteke atları, gerekli sağlık kontrolleri ve bakımları Türkiye’de yapılarak Uluslararası Sirk Festivali”nde Türkmenistan’ı temsil etmek üzere İtalya’ya gönderildi.
 

Sonraki Haber

Moritanyalı İl Sağlık Müdürlerine Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde Moritanya İslam Cumhuriyeti ile sağlık alanında ilişkilerin geliştirilmesi kapsamında Moritanya Sağlık Bakanlığında görevli 6 kişilik Moritanya İl Sağlık Müdürlerinden oluşan heyete Ankara’da eğitim programı düzenlendi....