Haberler

23 Ekim 2019

Ahmet Ağaoğlu İstanbul’da Anıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) destekleriyle Türk dünyasının fikir ve siyaset adamı Ahmet Bey Ağaoğlu İstanbul’da düzenlenen konferansta anıldı.

Azerbaycan ve Türkiye’nin siyaset hayatına ve tarihe yön veren önemli şahsiyetlerden olan siyaset adamı, hukukçu, yazar, gazeteci Ahmet Bey Ağaoğlu’nu doğumunun 150. yıldönümü vesilesiyle İstanbul’da Türkiye ve Azerbaycan’dan davet edilen akademisyenler, tarihçiler ve araştırmacıların katılımıyla konferans düzenlendi.

Türk Ocakları İstanbul Şubesi, Azerbaycan İlahiyat Enstitüsü (AİE) ve İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü tarafından ortaklaşa TİKA himayesinde düzenlenen mütefekkir, hukukçu, siyaset adamı Ahmet Ağaoğlu'nun doğumunun 150. yıldönümü vesilesiyle – "Ahmed bey Ağaoğlu" konulu iki günlük bir sempozyum İstanbul Üniversitesi Beyazıt yerleşkesinde gerçekleşti.

“Türk Dünyasının Görkemli İçtimai Siyasi Hadimi Ahmet Ağaoğlu” adını taşıyan sempozyum şehitlerin aziz hatırasına saygı duruşunu ve iki kardeş ülkenin milli marşlarının okunması ile başladı. Sempozyum İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Balcı, Azerbaycan İlahiyat Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Ceyhun Mammadov, Türk Ocakları İstanbul Şubesi Başkanı Dr. Cezmi Bayram, İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlyas Topsakal ve Azerbaycanlı miletvekili Dr. Fazıl Mustafa açılış konuşmaları ile devam etti. Sempozyuma Azerbaycandan 10 civarında Türkiye’den çok sayıda bilim adamı ile bir araya geldi.

Ağaoğlu Ahmet üzerine 20 civarında tebliğ sunuldu. İlk ayağı 19-20 Eylül 2019 tarihlerinde Azerbaycan’ın Bakü şehrinde gerçekleştirilen sempozyumun 

Sonraki Haber

TİKA’dan Kuraklıkla Mücadele Eden Namibya’ya Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Namibya’da Omusati Reyonu, yaklaşık 28 bin kişinin yaşadığı Tsandi bölgesinde bulunan Oluhalu, Amaupa, Okatseidhi East, Iitatu and Ombwata B Village’te yaşayan köy halkının, temiz suya erişimlerinin sağlanması...