Haberler

14 Ekim 2014

Arnavutluk Ulusal Gıda Kurumu Heyeti'nin Çalışma Ziyaretine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın katkılarıyla, Arnavutluk Ulusal Gıda Kurumu Genel Müdürlüğü yönetici ve görevlilerden oluşan 5 kişilik heyet, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğünün çalışmalarını yakından inceleyebilmek Ankara’ya çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Arnavutluk’taki gıda güvenliğinin arttırılması ve tüketicinin korunması amacıyla yeni kurulmuş olan Ulusal Gıda Kurumu (AKU), daha iyi ve kaliteli hizmet verebilmeye, sürekli insan kaynaklarını arttırmaya çalışıyor. Söz konusu kurum çalışma ortamını ve kullanılmakta olan teknikleri ile cihazları iyileştirmeye gayret gösteriyor. Bu çerçevede TİKA’nın katkılarıyla, Arnavutluk Ulusal Gıda Kurumu Genel Müdürlüğü yönetici ve görevlilerden oluşan 5 kişilik heyet, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğünün çalışmalarını yakından inceleyebilmek Ankara’ya çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Çalışma ziyareti kapsamında, Gıda Ulusal Kurumun Genel Müdürü Afrim Bakaj’ın başkanlığındaki heyet, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Dr. Kenan Yalvaç ile görüşmelerde bulundu. Ardından Ankara Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü bünyesindeki laboratuvarlarını ziyaret eden heyet, Numune Kabul Rapor Düzenleme Birimi, Kalibrasyon Laboratuvarı, Fiziksel Analiz Laboratuvarı, Ambalaj Laboratuvarı, Kimyasal, Dioksin, Yem, Biyogenetik, Katkı, Mikotoksin, Kalıntı, Mineral ve Mikrobiyoloji Laboratuvarlarında bilgilendirildi.

Çalışma ziyaretiyle laboratuvarlardaki cihazların kullanımı, kurumsal manada işlerin organizasyonu hakkında bilgilendirilen Arnavutluk Ulusal Gıda Kurumu yetkililerine bilgi ve tecrübe aktarımında bulunuldu. Ayrıca Ulusal Gıda Referans Laboratuvar Müdürlüğü ziyareti ile Numune Kabul Sisteminin anlatılması, tüm teknik bölüm/birimler hakkında bilgi verilmesi de gerçekleştirildi.

Sonraki Haber

Bosna Hersek'te Sel Felaketinden Etkilenen Arıcılara Destek

  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Mayıs ayında gerçekleşen aşırı yağışlar nedeniyle sel felaketinden etkilenen arıcılara ekipman desteğinde bulunuldu. Bosna Hersek’te 2014 yılı Mayıs ayında gerçekleşen aşırı yağışlar nedeniyle ülkenin önemli bir kısmı...