Haberler

18 Ocak 2016

Arnavutluk ve Türkiye Ortak Tarihine TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) katkılarıyla yüzyıllar boyunca Arnavutluk ve Türkiye arasındaki dil, edebiyat, tarih, kültür, etnografya, mimarlık, din ilişkileri üzerine yazan Arnavut araştırmacılar ele alan Bibliyografya’nın 1. Cildi düzenlenen programla tanıtıldı.

Bibliyografya çalışmasının tanıtımı Tiran İnternational Oteli’nde T.C Tiran Büyükelçiliği Müsteşarı Sinan Cem Baş, Arnavutluk Meclisi Milletvekili Ledi Shamku, Balkan ülkelerinden gelen Türkologlar, Bibliyografya kitabının yazarları ve geniş bir akademisyen heyetinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantıda kitabın müellifleri kitap hakkında detaylı sunumlar yaptılar. Misafir Türkologlar da çalışmanın büyük bir açığı kapattığını ve diğer ülkelerde de aynı çalışmanın yapılmasını arzu ettiklerini beyan ettiler. Tanıtım töreninde konuşma yapan proje sorumlusu Prof. Dr. Lindita Xhanari Latifi, kitapta yer alan eserlerin yüzyıllar boyunca Arnavutluk ve Türkiye arasında var olan tarih, dil, edebiyat, kültür, etnografya, din, gibi alanlarda ortaya çıkan ilişkilerin inkâr edilemeyen kanıtları olduğunu ifade etti.

Toplantıda TİKA Tiran Koordinatörü Prof. Dr. Birol Çetin kitabın ortaya çıkmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek Arnavutluk arşivlerinde yer alan el yazması eserlerin de kullanıcıların hizmetine sunulmasının gerekliliği üzerine vurgu yaptı. TİKA Tiran Koordinatörü Prof. Dr. Çetin, ayrıca Türkoloji ve tarih bölümlerinde arşiv belgeleri üzerinde araştırma yapacak uzmanlar için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.

TİKA tarafından gerçekleştirilen söz konusu proje ile özellikle Albanoloji ve Türkoloji alanlarında yüksek lisans ve doktora çalışmalarında bulunan akademisyenler için önemli bir referans kaynağı ortaya çıkarıldı. Tanıtım programı sonrasında Bibliyografya kitabının yazarları TİKA tarafından basılan kitabın dağıtımını gerçekleştirdi.

Sonraki Haber

TİKA Arakan’da Kalıcı Evlerin İnşasına Destek Vermeye Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), T.C. Myanmar Büyükelçiliği ve Arakan Yerel Hükümeti işbirliğinde Arakan Eyaleti'nde yer alan 7 ilçeye kalıcı konut yapımı çalışmaları devam ediyor. Arakan...