Haberler

17 Kasım 2023

Arnavutluk-Türkiye İlişkilerinin Geçmişi, Bugünü ve Geleceği Sempozyumu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) katkılarıyla Tiran’da “Arnavutluk-Türkiye İlişkilerinin Geçmişi, Bugünü ve Geleceği” Uluslararası Bilimsel Sempozyumu düzenlendi.

2023 yılının Arnavutluk-Türkiye ilişkilerinin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı olması münasebetiyle T.C. Tiran Büyükelçiliğinin himayelerinde, Geleceğin Alternatifi Vakfı (ALSAR) organizasyonuyla ve TİKA’nın katkılarıyla Tiran’da “Arnavutluk-Türkiye İlişkilerinin Geçmişi, Bugünü ve Geleceği” Uluslararası Bilimsel Sempozyumu düzenlendi.

İki ülke arasında 15 Aralık 1923’te imzalanan “Ebedi Dostluk ve İşbirliği Anlaşması” ile başlayan Arnavutluk-Türkiye diplomatik ilişkilerinin tesisi, 1926’da Tiran’da T. C. Tiran Büyükelçiliğinin açılması ile resmiyet kazandı.

Sempozyumun açılış törenine T. C. Tiran Büyükelçisi Tayyar Kağan Atay'ın yanı sıra ülkedeki Türk kurum ve kuruluşların temsilcileri, Arnavut kurumlarının temsilcileri, akademisyenler, diplomatlar, STK temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Sempozyum kapsamında düzenlenen 4 oturumda Türkiye, Karadağ, Kosova, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk’tan davet edilen akademisyen, diplomat ve ülke uzmanlarından oluşan 28 kişi bildiri sundu.

 “Arnavutluk-Türkiye İlişkilerinin Geçmişi, Bugünü ve Geleceği” Uluslararası Bilimsel Sempozyumu’nun düzenlenmesi ile birlikte iki ülke arasındaki ilişkilerin geçmişinin anlaşılması, bugününün değerlendirilmesi ve geleceğe yönelik olarak atılacak adımların belirlenmesi hedeflendi. Sempozyumun, iki ülke arasındaki köklü ilişkilerin kuvvetlenmesine, kardeşlik ruhunun pekiştirilmesine ve iş birliği alanlarının geliştirilmesine katkı sağlaması amaçlanıyor. Sempozyum aracılığıyla Türkiye’nin destansı bir milli mücadele ile 100 yıl önce kuruluş öyküsü ve geleceğe dair vizyonu Arnavut halkına anlatılırken genç nesillerde farkındalık oluşturulması amaçlandı.

Sempozyumda Türkçe, Arnavutça ve İngilizce olmak üzere üç dilde sunumu yapılan makaleler sempozyum sonrasında kitap haline getirilecek.

Sonraki Haber

TİKA’dan Srebrenitsa ve Jepa Anneleri Derneğine Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Srebrenitsa Soykırımı kurbanlarının yakınları tarafından kurulan Srebrenitsa ve Jepa Anneleri Derneğine teknik donanım desteğinde bulundu. 1992-1995 yılları arasında Bosna-Hersek'te yaşanan savaşta kitlesel katliamlara maruz kalan, özellikle de eş...