Haberler

03 Mayıs 2016

Avrupa Birliği Üyesi Ülke Gazetecilerinden TİKA’ya Ziyaret

T.C. Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye’ye davet edilen Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke gazeteciler, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nı (TİKA) ziyaret ederek, Türkiye’nin kalkınma yardımları hakkında bilgi aldı.  

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam tarafından kabul edilen AB üyesi ülke gazetecilerine TİKA çalışmaları ve Türkiye’nin yurtdışı kalkınma yardımları hakkında bilgi verildi. Ziyarette Türkiye’nin kalkınma yardımları alanında dünyada geldiği aşamaya değinen TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam,  2013 yılında Türkiye’nin dünyadaki en cömert ülke olduğunu vurguladı.

Bu durumun zengin ve gelişmiş ülkeler tarafından çok yönlü olarak sorgulanması gerektiğini ifade eden TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, hızla genişleyen ve koordinasyon ofis sayısını artıran TİKA’nın global düzeyde aktif olduğunu kaydetti. Eğitimden sağlığa, sosyal altyapı hizmetlerinde kültürel mirasın korunmasına kadar birçok sektörde faaliyet gösteren TİKA’nın küresel anlamda çok farklı bir çalışma vizyonu ve pratiği geliştirdiğini ifade eden TİKA Başkanı Dr. Çam, Türk tipi kalkınma modelinin son yıllarda akademik camia tarafından da dillendirildiğinin altını çizerek gönülleri kazanmanın en önemli amaçları olduğunu belirtti.

Herhangi bir çıkar gözetmeden dil, din, ırk ayrımı yapmadan yapılan yardımların, insanlık adına yapıldığını belirten TİKA Başkanı, TİKA’nın faaliyet sahasından ve yürütülen projelerden örnekler verdi. TİKA Başkanı Dr. Çam, gazeteciler tarafından yöneltilen sorular üzerine mülteci problemi ve insani krizleri Afganistan ve Somali özelinde değerlendirdi. Somali’ye 11 kez gittiğini ve gerçekleştirilen projeleri bizzat yerinde takip ettiğini belirten TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Afrika’nın sadece yeraltı ve yer üstü kaynakları bakımından değil insani kaynak anlamında da son derece zengin olduğunu ifade etti.

Somali’de gerçekleştirdiği toplantılarda muhatap olduğu uzman kalitesini birçok Avrupa ülkesinde olmadığının altını çizen TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Afrika algısının dünyada çok doğru olmadığını belirterek, Suriye’de yaşanan krize seyirci kalan gelişmiş dünya ülkelerinin kurduğu sistemin artık yürütülemez olduğunu kaydetti. TİKA’nın yürüttüğü kalkınma yardımları ile bir anlamda uluslararası terörle mücadeleye de destek sağladığını ifade eden TİKA Başkanı, bugün terörün her ülkeyi vurmasının mümkün olduğunu ve terör örgütleri arasındaki ayrım yapılmaksızın mücadele edilmesi gerektiğini belirtti. Dr. Çam, TİKA’nın Suriyeli mültecilere olduğu gibi Afganistan, Nijer, Lübnan, K.Irak gibi bölgelerde de terör mağdurlarına yardım ettiğini söyledi.

Ziyaret, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.  

Sonraki Haber

Sudan’da Hayvancılık Alanında İşbirliği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Sudan Cumhuriyeti El Cezire Eyaleti Valiliği işbirliğinde inşa edilerek 2013 yılında açılışı yapılan, Sudan-Türk Gen Kaynakları ve Sperma Üretim Merkezinde üretilmiş olan dondurulmuş spermlerden ilk yavrular alınmaya...