Haberler

24 Ekim 2017

Azerbaycan’da Anne ve Bebek Ölümlerinin Azaltılmasına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Uluslararası Doktorlar Birliği işbirliğinde 2014 yılından itibaren yürütülen “Azerbaycan’da Anne ve Bebek Ölümlerinin Azaltılmasına Destek Programı” kapsamında, Azerbaycan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Bilimsel Araştırma Ebelik ve Jinekoloji Enstitünde ve Cumhuriyet Perinatal Merkezi’nde sağlık personeli için Neonatal Resüsitasyon (NRP) eğitimi düzenlendi.

Azerbaycanlı gönüllü doktorlar ve Uluslararası Doktorlar Birliği (AİD) uzmanlarının eğitici olarak katılımı ile Azerbaycan’da 13.sü gerçekleştirilen NRP kurslarına, 71 sağlık personeli katıldı. Bir hafta süren eğitimlerde, teorik bilgilerin yanı sıra katılımcılarla pratik bilgiler de paylaşıldı.

Bilimsel Araştırma Ebelik ve Jinekoloji Enstitü ve Cumhuriyet Perinatal Merkezi’nde 2 ayrı grup için düzenlenen eğitim programları sonunda yapılan değerlendirme sınavı sonucunda yüksek başarı oranı gözlemlendi ve kursiyerlere sertifikaları takdim edildi.

Bugüne kadar Başkent Bakü ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, Ağcabedi, Balaken, Şemkir, Gebele ve Astara Rayonlarında Azerbaycanlı ve Türk sağlık uzmanları tarafından yapılan eğitimlerde 700’den fazla sağlık personeline Neonatal Resüsitasyon (NRP) eğitimi verildi. 

Sonraki Haber

Yemen’de İç Savaş Mağdurlarına TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) iç savaşın yoğun olarak yaşandığı Yemen’de 100 adet tekerlekli sandalye ile savaş gazilerine destek oldu. Yemen’de yaklaşık üç yıldır devam eden iç savaş nedeni ile ülkedeki insani dram gittikçe derinleşiyor....